28 jún

Kotly určené na spaľovanie biomasy sa od seba líšia jednak cenou, nárokmi na obsluhu a v neposlednom rade používaným palivom. Na trhu tak môžete nájsť kotol, ktorý spaľujú biomasu vo forme štiepok, peliet, brikiet alebo kusového dreva so systémom splyňovania. Na rozdiel od minulosti, tak dnes už nie je problém siahnuť po takom type kotla, ktorý pri minimálnom množstve spotrebovaného paliva prinesie vynikajúce výsledky. No a práve o takýchto kotloch bude dnes reč.

Výber správneho kotla na biomasu je základným predpokladom komfortného a bezproblémového bývania a preto by ste si pred kúpou kotla mali odpovedať na niekoľko základných otázok.

Začneme pri palive

Podľa nášho názoru otázku súvisiacu s typom kotla, resp. paliva by ste mali vyriešiť ako prvú. Dôvod je jednoduchý. Po prvotnej investícii do kotla a nevyhnutného príslušenstva to bude práve palivo, ktoré podstatným spôsobom ovplyvní vaše následné výdavky na vykurovanie. Na mieste teda bude, ak si ujasníte aký typ paliva bude pre vás ekonomicky najvýhodnejší. Aké máte teda možnosti?

  • Kusové drevo – použiť môžete naštiepané drevo alebo polienka v dĺžke 30 až 50 cm, pričom ničím výnimočným nie je ani 100 cm dĺžka dreva. Ďalšou možnosťou je použitie odpadu z drevospracujúceho priemyslu (napr. odrezky z píly). Tvrdé drevo horí dlhšie a pri optimálnom spaľovaní úplne bez dymu. Podmienkou je nízka relatívna vlhkosť dreva.
  • Brikety – sa vyrábajú z odpadovej biomasy drvením, lisovaním a sušením. Samozrejme všetko bez použitia chemických lepidiel a prísad. Brikety disponujú vysokou mernou hmotnosťou paliva (1200 kg/m3), vysokou výhrevnosťou a nízkym percentuálnym zvyškom popola.
  • Pelety – sú vyrábané z pilín alebo hoblín. Samozrejme aj v tomto prípade bez chemických prísad a lepidiel. Spravidla ide o granule kruhového prierezu so 6 až 8 mm priemerom a dĺžkou 10 až 30 mm. Merná hmotnosť peliet je 650 kg/m3. Ich veľkou výhodou je nízky obsah vlhkosti, ktorý predstavuje iba 8 – 10 %.

Do úvahy by ste však mali zobrať aj dopravu biomasy od dodávateľa až k vám domov. Väčšie prepravné vzdialenosti, napríklad už nad 50 – 60 km, totiž môžu robiť vykurovanie nezaujímavou alebo až stratovou investíciou. Prv ako si teda kúpite konkrétny kotol na biomasu, zistite si vo svojom najbližšom okolí distribútora alebo výrobcu peliet, brikiet, či dodávateľa kusového dreva.

Ceny dreva alebo spomínaných brikiet a peliet sa v závislosti od regiónu môžu diametrálne líšiť. Nič to však nemení na skutočnosti, že vykurovanie biomasou môže byť atraktívnou a predovšetkým lacnejšou alternatívou v porovnaní s niektorými inými palivami.

Aké vlastnosti kotla preferujete?

Kotol na biomasu môže fungovať plne automatizovane a vyžadovať tak minimum práce alebo naopak, môže vyžadovať častejšiu obsluhu. Aj tento faktor by ste teda mali pred kúpou kotla na biomasu dobre zvážiť.

Z tohto pohľadu bude zaujímavé tiež zariadenie, ktoré bude vybavené väčším zásobníkom alebo ak chcete väčšou násypkou na biomasu. Do kotla tak nebudete musieť v častých intervaloch dopĺňať palivo a postačí, ak biomasu doplníte raz za týždeň alebo dokonca až po 10 dňoch.

Zamyslieť sa však môžete aj nad odstraňovaním popola a odpadovým priestorom. Ideálne môže byť automatické odstraňovanie popola a dostatočne veľký odpadový priestor, vďaka ktorému nebudete musieť popol vysýpať častejšie ako 3 alebo 4-krát do roka. Aby však neostalo iba pri slovách v nasledujúcich riadkoch sa pozrieme, čo dokáže ponúknuť kotol na splyňovanie dreva a kotol na spaľovanie peliet.

Kotol na splyňovanie dreva

Kotly na splyňovanie dreva fungujú na princípe spaľovania dreva bez prebytku vzduchu a následného spaľovania vzniknutého drevoplynu, čo v konečnom dôsledku predstavuje lepšiu využiteľnosť paliva. A ako to funguje v praxi?

Nevyhnutným príslušenstvom kotlov na splyňovanie dreva je tzv. odťahový ventilátor, ktorý  má pod palcom odvádzanie dymu a spalín pri prikladaní paliva do kotla. Jeho úloha však tým ešte ani zďaleka nekončí. Prispieva tiež k správnej regulácii množstva vzduchu v kotli.

Kotly na spaľovanie biomasy sú ďalej vybavené dýzou na splyňovanie a roštom, ktorý zabezpečí optimálne vyhorenie dreva počas prevádzky kotla. S cieľom dosiahnutia lepšieho horenia je do spaľovacej komory vháňaný vzduch. Spomínaný odťahový ventilátor naďalej zabezpečuje plynulý odvod spalín do komína, takže horenie je ideálne, bezprašné a bez dymu.

V porovnaní s klasickými roštovými kotlami na spaľovanie dreva zostávajú v splyňovacích kotloch iba minimálne zvyšky dreva a vďaka vysokej efektivite i veľkosti spaľovacej komory, postačí prikladať drevo 2 až 3-krát denne.  

Čo sa týka spotreby dreva, tak tá je rôzna. Závisí od výkonu kotla a môže sa pohybovať od 4 až po 18 kilogramov dreva na hodinu.

Kotol na spaľovanie peliet

Ak je popri vysokej efektivite vašou prioritou pohodlná prevádzka, siahnite po kotloch na spaľovanie peliet. Komfortná prevádzka je totiž ich nespornou výhodou. Zásobník paliva naplníte nanajvýš raz denne alebo v prípade objemnejšieho zásobníka raz za 10 dní. O všetko ostatné sa už postará elektronická regulácia kotla. Tá riadi samotný proces spaľovania i všetky ostatné funkcie kotla. A ako to celé prebieha?

Pri poklese teploty v miestnosti dostane kotol pokyn na štart.  Dopravník nasype pelety, ktoré nerezový horák s automatickým riadením prevádzky zapáli a po dostatočnom rozhorení peliet udržiava požadovaný výkon. Kotol je potom v plnej prevádzke až dovtedy, kým teplota v miestnosti nevystúpi na hodnotu nastavenú na termostate. Počas prevádzky sa samozrejme môžete spoliehať na automatické podávanie paliva i automatické odoberanie popola. Po vypnutí horáka pelety dohoria a dôjde k útlmu spaľovania.

Pri nezateplenom dome s výmerou 150 m2 sa približná spotreba peliet na vykurovaciu sezónu pohybuje niekde na úrovni 5-tich ton. V prípade nízkonergetického domu však o takejto spotrebe nemôže byť ani reči a rozdiel môže byť minimálne 50 až 60 %.  

Tip: Ak vás téma vykurovania montovaných domov zaujíma, prečítajte si tiež náš článok Aké sú možnosti vykurovania v montovaných domoch alebo príspevok Podlahové vykurovanie v montovaných domoch.

, , , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *