20 okt

V jednom z našich predošlých článkov sme sa venovali téme vykurovanie v montovaných domoch prostredníctvom nízkoteplotného elektrického alebo teplovodného podlahového vykurovania. Možností na vykurovanie je však samozrejme omnoho viac. Dnes vám preto ponúkneme pohľad na ďalšie, pre niekoho možno viac alebo menej vhodné alternatívy vykurovania montovaných domov.

Na svoje si prídu zástancovia klasických vykurovacích systémov, ale aj nadšenci modernejších technológií. Nepredbiehajme však a poďme pekne poporiadku.

Teplovodný krb

Alternatíva vykurovania montovaného domu teplovodným krbom v ktorom môžete sledovať plápolajúci oheň bude pravdepodobne vyhovovať predovšetkým tým, ktorí chcú spojiť romantiku s úžitkom.

Teplovodný krb je popritom možné využiť nielen iba ako doplnkové kúrenie pre nízkoteplotné podlahové vykurovanie.  Pri zohľadnení potrebného výkonu a pripojení ku vykurovacím telesám môže byť použitý aj ako plnohodnotné vykurovanie montovaného domu. Navyše keď ho skombinujete so solárnou zostavou, môžete si zabezpečiť dostatok teplej vody pre celú domácnosť. Pri tomto vykurovacom systéme však bude nevyhnutnosťou akumulačný zásobník. Vďaka zásobníku sa zvýši komfort  kúrenia a zníži spotreba dreva. Čo je však dôležitejšie, teplo sa bude efektívnejšie využívať. Prebytočné teplo sa totiž uloží do akumulačného zásobníka a v nasledujúcich hodinách sa použije na vykurovanie domu.

Pravdou je, že účinnosť teplovodných krbových vložiek dosahuje približne  50 % a veľa energie z dreva sa nedokáže efektívne zúžitkovať. Napriek tomu teplovodný krb pre nízkoenergetický montovaný dom s malými tepelnými stratami predstavuje zaujímavé riešenie tepelného komfortu.

Kotol na drevené pelety

Ak vám naopak nevyhovuje predstava horiaceho krbu vo svojej obývačke, možno dáte prednosť  kotlu na pelety.  Tento spôsob vykurovania montovaného domu sa komfortom môže približovať k plynovému alebo elektrickému kúreniu. Kotol na pelety je vhodný pre vykurovacie telesá s vyššou teplotou vody (radiátory).

Pred tým ako sa rozhodnete pre tento spôsob vykurovania by ste preto mali predovšetkým zohľadniť, či vykurovací systém vášho montovaného domu nepočíta s nižšou teplotou vykurovacej vody, teda je riešený ako nízkoteplotný. V takom prípade by prevádzka kotla na pelety, ktorý narába s vyššími teplotami vykurovacej vody bola zbytočná. Nezabudnite tiež, že pri vykurovaní priestorov nízkoenergetického montovaného domu bude podobne ako pri teplovodnom krbe potrebné  inštalovať  kotol na pelety v kombinácii s akumulačnou nádobou.  Dôvod je prozaický. Okamžitá potreba tepla nízkoenergetického domu môže byť nižšia ako je dolný limit regulácie výkonu  kotla na pelety. Prebytočne vyprodukované teplo bude preto potrebné uložiť do akumulačného zásobníka.

Vo všeobecnosti môže byť kotol na drevené pelety so svojou automatickou prevádzkou kotla riadenou izbovým termostatom a vysokou účinnosťou spaľovania dobrou voľbou pre vykurovanie nízkoenergetického montovaného domu.

Tepelné čerpadlá

Po tepelných čerpadlách by ste mali siahnuť nielen v prípade, že máte radi moderné technológie, ale predovšetkým ak chcete dosiahnuť ekonomickú a ekologickú výrobu tepla zároveň. Tepelné čerpadlá majú minimálne nároky na spotrebu elektrickej energie a ponúkajú možnosť „odstrihnutia sa“ od závislosti na fosílnych palivách. Energia, ktorú tepelné čerpadlá získavajú z okolia, je v podstate zadarmo a bez akýchkoľvek limitov. Tepelné čerpadlá môžu byť zapojené do nízkoteplotných podlahových vykurovacích systémov alebo v súčasnosti už aj do vysokoteplotných vykurovacích systémov s radiátormi.

Na vykurovanie priestorov vášho nízkoenergetického montovaného domu môžete využiť tepelné čerpadlá typu zem-voda, ktoré využívajú teplo zo zeme alebo tepelné čerpadlá vzduch-voda, kde je zdrojom tepla vzduch. Kvalitné tepelné čerpadlá disponujú efektívnymi obehovými čerpadlami, ktoré znižujú prevádzkové náklady. Zároveň sú vybavené zabudovaným zásobníkom vody a okrem toho, že v zime dokážu spoľahlivo vykurovať sú vybavené aj funkciou „natural cooling“. Táto funkcia im umožňuje počas horúcich letných dní príjemne vychladiť priestory vášho nízkoenergetického montovaného domu. Obsluha tepelných čerpadiel je pomerne jednoduchá, niektoré modely je možné prostredníctvom tabletu alebo smartfónu ovládať aj na diaľku.

Rada na záver

Pri výbere vykurovacieho systému alebo kotla prispôsobte ich výkon vašim skutočným požiadavkám, resp. energetickým nárokom montovaného domu. V nízkoenergetickom dome totiž nepotrebujete drahé a predimenzované vykurovanie, ktorého návratnosť  bude v nedohľadne.

, , ,
Zdieľať

Komentár: (1)

You are not signed in. Sign in to post comments.

Tepelné čerpadlo - neoddeliteľná súčasť montovaných domov? - Montované domy

31. januára 2018 | Reply

[…] vykurovania sme sa venovali v našich minulých príspevkoch prečítajte si preto článok „Aké sú možnosti vykurovania v montovaných domoch“ alebo „Podlahové vykurovanie v montovaných domoch“. Pozornosť si však zaslúžia tiež […]

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *