14sep

Drevo je jedným z najpoužívanejších prírodných materiálov. Siahame po ňom aj pri zariaďovaní  domu či bytu – drevený masívny nábytok, okná, obklady na stenu či drevená podlaha – a práve tej sa budeme v tomto článku venovať.

Drevená podlaha je ideálnym riešením ak chcete do svojho domu vniesť príjemnú a útulnú atmosféru. Ide o pomerne drahú investíciu a práve cena hlavným dôvodom, ktorý by vás od kúpi tejto podlahy mohol odradiť. Preto väčšina domácností siahne po lacnejšej možnosti a zadováži si laminátovú podlahu, alebo linoleum so vzorom dreva. Podlaha z dreva má ale mnoho ďalších výhod, ktoré hovoria jasne v jej prospech. Jednou z nich je aj jej životnosť – pri správnej starostlivosti môže drevená podlaha vydržať desiatky rokov.

Drevená podlaha – druhy

Drevená podlaha je súhrnné pomenovanie pre niekoľko typov podláh. Je vhodná do každej miestnosti v dome či byte. Vďaka špeciálnej povrchovej úprave (ktorá zabraňuje vniknutiu vody a vlhkosti do dreva) môže byť drevená podlaha aj vo WC či kúpeľni. Nezabudnite sa ale informovať u predajcu, či vami vybraná podlaha túto úpravu má.

Drevené parkety

  1. Parketové vlysy – jednotlivé parkety z masívneho dreva sa ukladajú na podlahu do pravidelného vzoru. Vznikne tak masívna drevená podlaha
  2. Mozaikové parkety – parkety sú vyrobené z tvrdého dreva. Ukladajú sa do anglických, rybích, alebo tabuľových vzorov
  3. Zámocké parkety – hovorí sa im aj kazetové. Ide o štvorcové parkety, ktoré sa môžu ukladať do mozaiky, alebo sa vedľa seba ukladajú kazety so vzorom.
  4. Drevené veľkoplošné parkety – veľké drevené trojvrstvové parkety, ktoré sa ukladajú jedna vedľa druhej. Majú systém klik takže ich montáž je rovnaká ako pri plávajúcich podlahách. Možno ich poznáte pod pojmom trojvrstvové lamelové drevené podlahy. Sú zložené z troch vrstiev dreva. Vrchnú vrstvu tvorí ušľachtilé drevo, ktoré určuje vzor, cenu a aj kvalitu parkety. Stredná vrstva je z mäkkého dreva a spodná z dreva, ktoré zaisťuje celkovú pevnosť parkety. Tento typ podlahy sa vyznačuje tvarovou stálosťou (nedeformuje sa), pomerne nízkou cenou, trvanlivosťou a vysokou odolnosťou. Prispieva k tomu aj fakt, že jej povrchovú úpravu tvorí niekoľko vrstiev laku.

Podlaha z masívneho dreva (palubovka)

Tomuto typu podlahy sa hovorí aj večná podlaha. Vydrží vám naozaj veľmi dlho, ale jej uloženie si vyžaduje trochu času a aj istú dávku zručnosti. Ak vám zručnosť chýba je lepšie zveriť jej uloženie do rúk odborníkov. Drevené