ako ušetriť na energiách
02 apr

Zdá sa vám, že energiami šetríte kde sa dá a aj napriek tomu máte obavy z každoročného vyúčtovania? Možno robíte pár drobných chýb, ktoré v konečnom výsledku môžu za výšku vášho nedoplatku. Ušetriť na energiách môžete rôznymi spôsobmi.

Elektrina

Vybrať si z množstva dodávateľov elektrickej energie môže byť náročné. Hlavne, keď každý dodávateľ ponúka najnižšiu cenu za kWh. Najnižšia cena ale nemusí byť tá najvýhodnejšia. Faktúra elektriny má viacero položiek, ktoré suma sumárum môžu jej cenu zvýšiť. Všímajte si cenu za distribúciu elektriky, straty pri distribúcii a cenu za prevádzkovanie systému.

Dvojtarifné meranie

V čase nízkeho odberu elektriny ponúkajú spoločnosti túto energiu za nižšiu cenu. O čase od kedy do kedy je zapnutý nízky tarif rozhoduje každý distribútor sám. Zvyčajne to býva v nočných hodinách. Rozdiel v cene sa pohybuje od 0,02 e za kWh, ale ak využívate elektrinu na vykurovanie, či ohrev vody na ročnom vyúčtovaní to rozhodne zbadáte. Následne vám už len stačí používať všetky elektrospotrebiče, ktoré majú najväčšiu spotrebu používať v čase, kedy je zapnutý nízky tarif. Možno budete musieť niektoré aktivity presunúť na neskoršiu hodinu, ale na to si rýchlo zvyknete.

Spotrebiče

Vymeňte staré elektrospotrebiče – chladničky, práčky, TV, … V súčasnosti sú na trhu spotrebiče, ktoré na svoju prevádzku spotrebujú oveľa menej energie než tie staré. Pri ich výbere si všímajte štítok, kde je uvedená energetická trieda spotrebiča. Trieda A má najnižšiu spotrebu. Najmenej elektriny spotrebuje spotrebič, ktorý má označenie A +++ (čím viac + za písmenom, tým menšia spotreba). Tiež dajte pozor na umiestnenie spotrebiča. Ak bude stáť chladnička, alebo mraznička vo vykurovanej miestnosti veľa elektriky neušetríte.

Nenechávajte TV, PC, alebo notebook zapnutý v pohotovostnom režime. Aj v tomto režime míňa energiu. Vypínajte ho úplne.

Vymeňte žiarovky za LED žiarovky, alebo úsporné žiarovky. Spotreba energie sa zníži aj o 80%. V miestnosti, kde chodievate málo (komora, špajza, pivnica,…) nainštalujte čidlo na automatické zhasnutie.  Takto sa vám nestane, že zabudnete zhasnúť a faktúra za elektrinu nebude pre vás nočnou morou.

Teplo

Znížením teploty o 1°C môžete ušetriť aj 5% nákladov na vykurovanie.

Zabráňte stratám tepla

Najviac tepla uniká cez okná. Ich výmenou podstatne znížite straty tepla.

Zateplenie budovy tiež prispeje k šetreniu a investície, ktoré do toho vložíte sa vám za pár rokov vrátia. Nezabudnite zatepliť ani pivnicu a strechu.

Tepelné mosty

Aj vám sa zdá, že v jednom rohu miestnosti je chladnejšie než na inom mieste? Asi ste našli tepelný most. Tepelné mosty sú miesta v konštrukcii budovy cez ktoré dochádza k najväčšiemu úniku tepla. V tomto mieste má budova vyššiu tepelnú vodivosť. Tepelné mosty sa najčastejšie tvoria na miestach, kde dochádza k zmene hrúbky stavebnej konštrukcie, k zmene použitého materiálu, alebo k styku častí stavebných konštrukcií. Nájdete ich v kútoch  stien, miestach kde sa spája podlaha, alebo strecha s budovou, spoje medzi stenou a oknom či dverami. Práve na týchto miestach sa vytvára pleseň. Zabrániť úniku tepla a vzniku nebezpečných plesní môžete prekrytím týchto mostov vhodným tepelnoizolačným materiálom.

Voda

Ušetriť na tejto položke sa vám môže zdať nemožné, ale dá sa to. Miesto plnej vane teplej vody si dajte sprchu – ušetríte cca 80 litrov vody.

Zadovážte si šetriacu sprchovú hlavicu a na každý vodovodný kohútik namontujte perlátor. To, že sa spotreba vody znížila si uvedomíte až pri ročnom vyúčtovaní.

Staré vodovodné batérie vymeňte za pákové. Nemusíte strácať čas nastavovaním správne teplej vody a okrem času, ušetríte aj pár litrov vody vždy, keď otvoríte vodovodný kohútik.

Teplú vodu používajte len keď ju naozaj potrebujete. Umývačku riadu zapnite až keď je plná riadu.

Ak používate vodu na vykurovanie obzrite sa po inteligentných ohrievačoch vody. Ušetria vám nie len vodu, ale aj elektrickú energiu potrebnú na jej ohrev. Ako si vybrať vhodný inteligentný ohrievač vody vám prezradíme v ďalšom článku.

Slnečné panely môžu výrazne obmedziť spotrebu teplej úžitkovej vody a aj nákladov na jej prípravu. Ročne môžete ušetriť takmer 70% nákladov na ohrev teplej vody čo je suma, ktorá vás rozhodne poteší.

varenie na plynovom sporákuPlyn

 

Varenie na plyne je lacnejšie. Hneď ako zapnete horák získate vysokú teplotu, ktorú použijete na varenie. Elektrická platnička potrebuje čas kým sa ohreje na požadovanú teplotu.

Pri varení používajte pokrievky, ušetríte až polovicu spotrebovaného plynu. Používajte hrnce s rovným dnom, môžete tak ušetriť až 40% spotrebovaného plynu.

Pomer veľkosti dna hrnca a horáku hrá pri šetrení tiež dôležitú úlohu.  Ak použijete menší hrniec na väčšom horáku budú sa ohrievať boky nádoby a nie jej dno – čas potrebný na prípravu jedla bude dlhší a aj plynu miniete viac. Preto radšej zmiernite plameň a ohrievajte len dno nádoby.

Počas pečenia v rúre ju zbytočne neotvárajte. Znižujete v nej teplotu.

Nastavte si správne horák. Plameň má rovnomerne horieť po celom obvode horáka na modro. Ak je farba plameňa iná (žlté, zelené, alebo fialové špičky) dochádza k nesprávnemu horeniu a je potrebné spotrebič skontrolovať, prípadne prečistiť.

Ohrev teplej vody

Voda v plynovom ohrievači nemusí mať 80 a viac stupňov. Pokojne ju znížte na cca 45°C. Takto ju nemusíte pri použití riediť studenou vodou.

Staré kotle vymeňte za nové, ktoré majú nižšiu spotrebu a vyšší výkon.

Nakoľko sa plynové spotrebiče zanášajú znižuje sa ich výkon, ale spotreba zostáva rovnaká. Nezabúdajte preto na ich pravidelné prečistenie

 

, , , , , , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *