02 máj

Za posledné roky sa zatepľovanie domov stalo bežnou súčasťou, aj keď ešte stále množstvo rodinných domov je u nás dodnes bez účinnej tepelnej izolácie. Hlavnými dôvodmi prečo je dobré domy zatepľovať, je nielen zníženie tepelných strát v zime, či lepšia ochrana konštrukcie budovy, ale aj ochrana interiéru pred zvýšenou tepelnou záťažou v lete. V lete sa teploty vyšplhajú až do 30 °C, tak útočiskom je zvyčajne interiér domu, no ani ten však nemusí byť dostatočne chránený pred teplom a stáva sa neobývateľný. V dnešnom článku vám priblížime prečo dochádza k prehrievaniu interiéru a aké je dôležité zateplenie proti prehrievaniu domov.

Čo je fázový posun?

Zjednodušene povedané fázový posun je doba, počas ktorej sa teplotná zmena na vonkajšom povrchu konštrukcie prejaví v interiéri. Keď je dom vystavený slnečnému žiareniu, povrch plášťa domu sa zahrieva a rastúca teplota materiálu prestupuje dovnútra interiéru. Fázový posun hrá významnú úlohu v prevencii letného prehrievania. Jedná sa o vlastnosť stavby spomaľujúcu vplyv extrémnych teplôt vyvolaných slnečným žiarením v lete na teplotu v interiéri.

Aký vplyv má fázový posun na prehrievanie

Čím je fázový posun dlhší, tým lepšie. Predstavte si to na príklade. V lete slnko začne zahrievať stenu na južnej strane domu od 11 až do 17 hodiny. Stena sa zahrieva a prenáša postupne teplo do interiéru a tak sa začne dom prehrievať. Preto je najlepšie, keď stena prepustí teplo dovnútra čo najneskôr. Ideálne je, keď teplu trvá táto cesta konštrukciou až tak dlho, pokým sa skončí deň. S príchodom večera sa vzduch vonku schladí. Keďže teplo má vlastnosť ísť do chladu, jeho tok sa teda v stene otočí a ide naspäť von a do domu sa ani nedostane.

Zateplenie proti prehrievaniu patrí k účinným opatreniam, pomocou ktorých dosiahnete tepelnú pohodu v interiéri, bez vysokých nákladov na chladenie. Napríklad fázový posun obvodovej steny po zateplení činí 10 hodín. Spomínané slnko zahrieva stenu domu od 11 hodiny. Takže teplo z fasády začne do interiéru prenikať najskôr o 21 hodine (11+10). V tej dobe je už vonkajšia teplota nízka a spomínané teplo ide naspäť von.

Dôležitý parameter pri nákupe izolácie

Prehrievanie montovaného domu je možné vyriešiť aj pomocou klimatizácie, ale vzhľadom na rastúce ceny energie, nemusí to byť lacná záležitosť. Preto je riešením výber vhodného materiálu v obvodovej konštrukcii, cez ktorú sa do domu snaží teplo dostať, a tak môžete účinne bojovať proti jeho prehrievaniu. Výrobcovia prichádzajú stále s novšími a lepšími alternatívami materiálov, ktoré vám to umožnia.

Medzi izoláciami sú určité rozdiely, ktoré by ste si mali všímať. Výrobcovia udávajú ako hlavný parameter tepelnú vodivosť λ, ktorej jednotka je W/(m.K). Samozrejme čím je toto číslo nižšie, tým izolácia v zime lepšie izoluje.

Pri prehrievaní domu je pri nákupe izolácie dôležitým parametrom hlavne objemová hmotnosť a merná tepelná kapacita. Od nich závisí schopnosť akumulovať teplo a práve akumulácia tepla je to, čo robí rozdiel medzi izoláciami. Pre dlhý fázový posun sú veľmi podstatné akumulačné schopnosti materiálu, ide totiž o zdržanie tepla a uloženie ho do hmoty, aby neprešlo do interiéru. Čím viac tepla sa dokáže v materiáli uložiť, tým lepšie.

Účinné zateplenie proti prehrievaniu

Pri výbere izolácie je dôležité koľko tepla dokáže uskladniť jej rovnaká hrúbka. Závisí to od jej hustoty a mernej tepelnej kapacity. Merná tepelná kapacita znamená, koľko tepla dokáže uskladniť kilo materiálu izolácie.

Pre ľahšiu orientáciu vám ponúkame typy niektorých izolácií a ich množstvo uskladneného tepla, čiže schopnosti akumulácie.

Materiál Merná tepelná kapacita       Množstvo uskladneného tepla       Hustota
Ovčia vlna 1 720 [J/kg.K] 27 520 [J/m3.K] 16[kg/m3]
Konope 1 600 [J/kg.K] 48 000 [J/m3.K] 30 [kg/m3]
Minerálna vlna 840 [J/kg.K]   12 600 [J/m3.K] 15 [kg/m3]
Drevovláknitá izolácia  2 000 [J/kg.K]   300 000 [J/m3.K] 150 [kg/m3]
Polystyrén – EPS 150 S 1 270 [J/kg.K]   31 750 [J/m3.K] 25 [kg/m3]
Sklená vata 840 [J/kg.K] 25 200 [J/m3.K] 30 [kg/m3]

Pri použití izolácií ako je ovčia vlna, polystyrén alebo minerálna vlna je fázový posun okolo cca 6 hodín. Podľa tabuľky je drevovláknitá izolácia s najdlhším fázovým posunom. Odolnosť voči prehrievaniu ovplyvňuje aj hrúbka izolácie a tak je fázový posun dlhší a konštrukcia sa zohreje v čase, keď je už vonku chladno. Znamená to, že konštrukcia chladne už počas noci a naakumulované teplo sa vracia naspäť do exteriéru. Ideálne je, keď fázový posun príde po viac ako 7 hodinách, kedy už prichádza koniec slnečného svitu. Vtedy sa vonkajšia teplota zníži a budova sa ochladzuje.

Dobré zateplenie proti prehrievaniu domu nestačí

Na tepelnej izolácii by ste pri výstavbe domu nemali šetriť, pretože je to investícia na niekoľko desaťročí. Veľký význam venujte výberu okien a ich zatieneniu. Tejto téme sme sa venovali v článku „7 pravidiel pri navrhovaní a výbere okien“. Na prehrievanie interiéru má však veľký vplyv napríklad voľba krytiny, ktorá by nemala mať tmavú farbu, pretože priťahuje slnečné lúče a dokáže zdvihnúť teplotu v podkroví až o niekoľko stupňov.

, , , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *