15 apr

Vybrať si správne okná môže byť menší problém. Pri výbere okien do svojho domu by ste mali brať do úvahy nie len ich vzhľad, ale aj niekoľko podstatných parametrov. Správnym typom okien môžete svoj domov zútulniť, zvýšiť estetickú hodnotu nehnuteľnosti ale v prvom rade ušetriť nemalú časť na nákladoch na kúrenie. Viete podľa čoho sa pri ich výbere orientovať?

Na čo sa zamerať pri výbere okien

Vyznať sa v širokej ponuke okien dá niekedy zabrať aj znalcom. Každú chvíľu príde na trh novinka, ktorá je zaručene lepšia než doteraz známe okná. Vybrať si z bohatej škály okná presne pre váš dom môže byť nie len pre vás  poriadnou výzvou. Stačí ak sa zameriate na niekoľko základných parametrov a výber najvhodnejších okien bude oveľa jednoduchší.

Materiál

Zamerajte sa na materiál, z ktorého je zhotovený rám a krídla okna. Ten môže byť s plastu, dreva, hliníku, ocele, alebo kompozitu. Každý z týchto materiálov má iné vlastnosti. Môžete sa stretnúť aj s kombináciami jednotlivých materiálov, čím dochádza aj ku kombinácii ich vlastností. V domoch a bytoch sa najčastejšie používajú okná z dreva, plastu, alebo hliníku (a ich kombinácie). Oceľové rámy sa používajú v…..

Drevené okná

Ak vám pri vyslovení pojmu drevené okná prídu na um okná z minulého storočia, popraskané rámy, na ktorých je niekoľko vrstiev farby a aj napriek tomu netesnia a uniká cez ne teplo mýlite sa. Na dnešné drevené okná sa kladú vyššie nároky. Moderné drevené eurookná sa vyrábajú zo suchého lepeného trojvrstvového dreveného hranola čím sa zabráni deformovaniu dreva.

Veľkým plusom pre tento typ okien sú ich

  • zvukové a aj tepelno-izolačné vlastnosti. Ak dávate prednosť prírodným materiálom, drevo by malo byť pre vás prvou voľbou.
  • životnosť kvalitných drevených rámov okien je cca 100 rokov. Životnosť kvalitnej povrchovej úpravy cca 10 (niekedy aj 15) rokov

Drevo je prírodný materiál, ktorý reaguje na okolité podmienky ako je vlhkosť, teplo, slnečné žiarenie či voda. Povrchová úprava je v tomto prípade nevyhnutnosť, ktorú budete musieť každých 8- 12 rokov opakovať.

Plastové okná

Plastové okná sa radia k najpoužívanejším a najobľúbenejším typom okien na našom trhu. Vďačia za to hlavne svojej nízkej cene, čo by ale nemalo hrať pri výbere okien podstatnú úlohu. Hodia sa skôr do panelákových bytov, ale môžete si ich zaobstarať aj do domu (ak zapadnú do štýlu domu).

Plusmi pre plastové okná sú

  • tepelno-izolačné vlastnosti, ktoré závisia od množstva komôr, ktoré sú v uzavretom profile. Čím viac tým lepšie. Najpoužívanejšie sú trojkomorové profily. Na trhu sa môžete stretnúť aj so štvor a päťkomorovými profilmi, prípadne dvojkomorovými profilmi, ktoré sú vyplnené izolačnou penou. Ich cena je samozrejme o niečo vyššia.

Plastové okná majú kratšiu životnosť, len okolo 20 – 30 rokov. Pri súčasnej frekvencii výmeny okien môže byť táto doba ale postačujúca. Celá ich údržba spočíva len v ich umývaní a občasnom prekontrolovaný a premazaný pántov a skontrolovaním tesnenia.

Hliníkové okná

Hliníkové okná majú dlhú životnosť (aj 100 rokov). Sú prirodzene odolné voči počasiu – vode, vlhku, suchu aj slnku. Vďaka tenkým no pevným rámom sa každá miestnosť perfektne presvetlí.

Jedinou nevýhodou hliníka je ich chladný vzhľad, ktorý nie je po chuti každému. Na zjemnenie ich vzhľadu sa preto používa úprava rámov – vypaľovanie práškovými farbami, ktorá dodá rámu farbu.

Hliníkové rámy sú vysoko odolné proti mechanickému poškodeniu. Nevyžadujú si takmer žiadnu údržbu. Stačí ich len umyť a raz za rok namazať kovanie silikónovým olejom. Z finančného hľadiska vás kúpa hliníkových okien vyjde najdrahšie spomedzi všetkých spomínaných typov.

Kompozit

Kompozit je zmes dvoch alebo viacerých materiálov s rozličnými vlastnosťami. Spojením materiálov sa spoja aj vlastnosti, ktoré žiaden z materiálov sám o sebe nemá. V prípade okenných rámov sa používa často fiberglass. Ide o zmes sklenených vlákien a polyesterovej živice.

Životnosť týchto okien je okolo 25 rokov. Sú odolné voči vlhku, vode a aj slnečnému žiareniu. Majú vynikajúce zvukovo-izolačné vlastnosti.

Cena fiberglassových okien je len o niečo vyššia než pri plastových oknách, ale nižšia ako by ste investovali do drevených okien. Tieto rámy, rovnako ako plastové majú vzduchové komory. Čím viac komôr rám má tým sú jeho tepelno-izolačné vlastnosti vyššie. Dajte si ale pozor, aby boli tieto vlastnosti zachované je dôležité aby každá vzduchová komora mala minimálne 5 mm. Ak je hrúbka komory menšia strácajú sa tepelno-izolačné vlastnosti okna.

Okná a tesnenie – zabráňte úniku tepla

Teplo môže unikať z viacerých miest okna – rámom, otvormi medzi rámom a stenou, medzerami medzi sklom a rámom a aj cez samotné sklo. Práve v týchto miestach vznikajú tepelné mosty, ktoré môžu byť zodpovedné aj za vznik plesne v dome.

Ak chcete tieto úniky minimalizovať dbajte na kvalitné osadenie okien. Medzi rámom okna a stenou nesmie zostať žiadna medzera, ani tá najmenšia.

Len drevené okná majú plný profil, zvyšné sú tvorené z tenkých pospájaných profilov so vzduchovými komorami. Ak sú tieto komory zaplnené izolačnou penou únik tepla je nižší.

Tesnenie je ďalšou dôležitým parametrom, ktoré by ste si na okenných rámoch mali všímať. Všetky, v súčasnosti vyrábané okná majú minimálne dve tesnenia  vnútorné a vonkajšie. Medzi kvalitnejšie profily sa radia tie, ktoré majú aj stredové tesnenie. Vďaka tomuto tesneniu sa pri zatvorenom okne zníži únik teplého vzduchu von.

Najnovším trendom je okno s izolačným trojsklom, ktoré  oproti donedávna používanému dvojsklu má o polovicu vyššie tepelno-izolačné vlastnosti. Vďaka tomu znížite únik tepla cez sklo o polovicu.

Pevnosť a bezpečnosť okenných rámov a skiel

Od pevnosti okenných rámov a bodov uzatvárania záleží ich odolnosť voči vlámaniu. Medzi najpevnejšie rámy patria hliníkové. Hneď za nimi sú drevené a fiberglassové okenné rámy. Plastové okná sú na konci tohto rebríčka, preto sa ich pevnosť zvykne zvyšovať najmenej 2 mm oceľovou výstužou.

Bezpečnosť môžete zvýšiť aj na samotnej sklenej výplni rámu. Použitím lepiacej fólie alebo kalením skla (ESG). Kalením sa zvýši tepelná a mechanická odolnosť skla. Ak sa takéto sklo poškodí rozsype sa na množstvo drobných a neostrých častí, ktoré vás neporežú. Kombinácia fólie medzi dvoma sklami zvyšuje bezpečnosť aj odolnosť okna. Čím viac vrstiev skla a fólie máte tým vyššie je mechanická odolnosť skla (takto môžete získať aj nepriestrelné okno, alebo okno odolné aj výbuchu).

Aby boli okná čo najodolnejšie proti vlámaniu a vypáčeniu do rámu okien sa vkladá aspoň jeden uzatvárací bod (môže ich byť aj viac) podobne ako pri bezpečnostných vchodových dverách.

Otváranie okien

Vybrať si môžete aj z množstva spôsobov otvárania okien. Záleží len od vás akému typu dáte prednosť.

Bežne sa stretnete s oknami, ktoré sa otvárajú okolo vertikálnej osi. Ide o najjednoduchší a najpohodlnejší dizajn.

Výklopné okná sa otáčajú okolo vodorovnej osi, ktorá môže byť umiestnená dole, alebo v strede okna. Tieto okná môžete úplne otvoriť.

Posúvacie okná sú typické pre Angličanov. Nemajú žiadnu os okolo ktorej sa točia. Otvoríte ich posunutím dolného skla hore a následným zaistením. Ich výhodou je úspora miesta, keďže môžete okno otvoriť bez toho aby ste potrebovali voľné miesto vedľa okna. K úrazu môžete prísť ak mechanizmus otvárania týchto okien zlyhá.

Estetické hľadisko

Druh rámu by mal ladiť s vašim domom. Ak máte drvenú podlahu hliníkové okná môžu dojem tepla domova schladiť. Pokiaľ dávate prednosť minimalistickému, či industriálnemu štýlu hodia sa vám práve hliníkové okná, ktoré zvyšok vášho interiéru perfektne doladia.

Kovanie je dôležitou súčasťou každého okna. Vďaka nemu môžete okno otvárať a aj ho zavrieť. Kovanie môže byť viditeľné, alebo skryté. Výhodou skrytého kovania je, že rám okna nič nenaruší a okrem kľučky nie je nič vidieť.

Pri výbere okien berte do úvahy aj to na čo ich budete využívať. Ak chcete presvetliť miestnosť vyberte si väčšie okná. Pokiaľ chcete prostredníctvom okna len vetrať, postačí vám aj výklopné okno, ktoré túto úlohu perfektne splní.

Rada na záver

Najlepšie čo môžete urobiť je prenechať zhotovenie a montáž okien v rukách firmy. Vyberte si spoločnosť, ktorá je na našom trhu už dlhšiu dobu a má kladné recenzie.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *