15 okt

Vlhnutie základov môže byť rovnaký problém ako zatekanie strechy, tepelné mosty a pod. Keď sa povie zatekanie, alebo hydroizolácia  každého hneď napadne strecha. Strecha ale nie je jediná časť domu kde môže voda narobiť problémy. Základy vo vlhkej zemine, tlaková, spodná či stekajúca voda môžu narobiť rovnaké problémy ako zatekajúca strecha. Pozornosť by ste preto mali venovať aj tejto časti stavby a okrem zateplenia investovať aj do hydroizolácie základov. Okrem straty tepla vám môže problémy narobiť aj vlhkosť, ktorá sa môže cez základy dostať do interiéru, znížiť komfort bývania, zapríčiniť vznik plesní a mnoho ďalšieho.

Spodná voda

Spodnej vody sa obávajú mnohí majitelia rodinných domov. Ak ste si vybrali pozemok a plánujete stavať je dobré ak máte k nemu aj informácie o hydrogeologických pomeroch. Informujte sa o výške spodnej vody, jej zložením a vlhkosti pôdy. V závislosti od toho si zvoľte projekt domu. Ak je spodná voda vysoko nie je dobré stavať podpivničený dom. Aby ste zabránili prieniku vlhkosti do vnútra domu museli by ste investovať do kvalitnej hydroizolácie.

Najlepšie je ak je podlaha suterénu minimálne 5 cm nad úrovňou hladiny spodnej vody. Stále je tu ale riziko (hlavne pri nadmerných zrážkach) že hladina spodnej vody pôjde ešte vyššie. Investíciu do skvalitnenia spodnej časti stavby a zabráneniu vlhkosti dostať sa k základom a do interiéru sa určite neoplatí brať na ľahkú váhu.

Hydroizolácia na základy

Aj keď problém so spodnou vodou na vašom pozemku nie je, je potrebné chrániť základy pred vlhkosťou pôdy, pred stekajúcou vodou a aj pred tlakovou vodou. Vybrať si môžete z viacerých druhov hydroizolácie a vlhnutie základov vás už nebude musieť trápiť.

Stekajúca voda je voda, ktorá sa do zeminy dostane počas dažďov. Voda steká popri základoch celého domu a zvyšuje vlhkosť pôdy.

Tlaková voda je voda, ktorá sa hromadí v zásypoch okolo celej stavby. Ak má stavba základy v nepriepustnej hornine hromadiaca sa zrážková voda okolo domu vyvíja na základy tlak. a preniká do stavby. Problém s tlakovou vodou môže spôsobiť aj vyššia hladina spodnej vody.  Najlepší spôsob ako sa tejto vody zbaviť je drenážny systém. Zrážková a tlaková voda sa odvádza mimo domu. Drenážny systém sa montuje ešte pred stavbou domu. Pokiaľ už ale dom máte postavený a nastal problém s tlakovou vodou môžete siahnuť po vhodnej hydroizolácii, ktorá dom pred vodou dostatočne ochráni.

PVC fólie

PVC fólie (plastové fólie) sa často používajú na zateplenie striech. Pokojne ich môžete použiť aj v prípade základov. Sú vhodné na izoláciu základov stavby proti stekajúcej alebo tlakovej vode.

Montáž hydroizolačných fólií je jednoduchá a rýchla. Nie je potrebné podklad nijako pripravovať,  môžete ich montovať aj na mokrý betón v akomkoľvek počasí.

Ak ste sa rozhodli inštalovať  plastové fólie proti tlakovej vode mali by mať hrúbku minimálne 1,5 mm. Čím hrubšia tým lepšia. Tenké fólie sú náchylné na mechanické poškodenie, čím by sa mohla voda dostať k základom. Voda, ktorá sa dostane medzi poškodenú fóliu a základy môže putovať a vytekať na úplne inom mieste než je chyba v hydroizolácii. Zistiť kde vo fólii je chyba môže byť preto náročné. Kým chybu neodstránite vlhnutie základov nezastavíte.

Asfaltové pásy

Aj tento typ hydroizolácie sa používa na zateplenie strechy a rovnako dobre vám poslúži aj ako izolácia základov. V porovnaní s PVC fóliami sú oveľa hrubšie (dvojnásobne) čo výrazne znižuje riziko mechanického poškodenie pásu.

Asfaltový pás sa na podklad natavuje. Ak by sa náhodou dostala voda medzi hydroizoláciu a základy neputuje a zostane na mieste. Chybu v izolácii rýchlo odhalíte a môžete ju hneď napraviť.

Montáž asfaltových pásov je náročnejšia – natavujú sa na podklad. Pred ich montážou je potrebné podklad pripraviť (zaobliť rohy a kúty) a pás dôkladne nataviť. V závislosti od typu asfaltového pásu (oxidované alebo modifikované) a jeho vlastností je dobré brať ohľad aj na klimatické podmienky a aktuálne počasie. Niektoré druhy asfaltových pásov pri vysokých teplotách stekajú, iné sa pri nízkych teplotách ťažko ohýbajú,…

Najčastejšie sa asfaltové pásy používajú proti tlakovej, stekajúcej a aj vzlínajúcej vode. Ak máte, alebo predpokladáte problémy s tlakovou vodou je dobré investovať do hrubých asfaltových pásov, alebo dať dve vrstvy tejto hydroizolácie.

Životnosť oxidovaných asfaltových pásov je približne 15 rokov. Modifikované asfaltové pásy majú životnosť dlhšiu – takmer 35 rokov.

Asfaltové pásy poskytnú ochranu nie len pred vodou a vlhkosťou ale aj pred nebezpečným  radónom,

Povlaková hydroizolácia

Povlaková hydroizolácia je novším typom hydroizolácie. Vybrať si môžete striekanú alebo stierkovú  izolačnú hmotu. V oboch prípadoch ide o dobrou voľbou ak máte obavy zo zemnej vlhkosti.

Povlaková hydroizolácia sa rýchlo a jednoducho nanáša. Tento typ hydroizolácie upchá všetky póry v betóne a aj prípadné trhliny. Zabráni tak prieniku vlhkosti a vody do základov.

Jedinou nevýhodou tohto typu hydroizolácie je jej vyššia cena.

Vodotesný betón

Pri výstavbe domu môžete siahnuť rovno po vodotesnom betóne. Vlhnutie základov bude v tomto prípade potlačené už pri výstavbe. Tento typ betónu sa používa hlavne pri stavbách, ktoré sú v stálom kontakte s vodou (bazény, čističky vôd, … a aj základy stavieb. Vodotesný betón dostatočne odoláva tlakovej aj stekajúcej vode.

Odolnosť betónu voči vode môžete zvýšiť ak naň aplikujete ešte kryštalickú hydroizoláciu, ktorá ochráni vodotesný betón pred poškodením a zvýši jeho životnosť.

Po montáži hydroizolácie môžete pristúpiť k zatepleniu základov. Zateplenie zabráni úniku tepla  a zároveň ochráni hydroizoláciu pred možným mechanickým poškodením.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *