28 júl

Vybrať si vhodný štýl bývania sa možno na prvý pohľad zdá jednoduché. Opak je však pravdou. Môže sa vám páčiť moderný, či minimalistický štýl, ale keď si tak svoje bývanie zariadite zistíte, že sa to nezhoduje s vašimi potrebami či vkusom. Súčasná doba ponúka možnosť kombinovať pár štýlov bývania, ak to ale preženiete môže vaša domácnosť vyznieť chaoticky.

Štýl bývania vyberajte podľa intuície

Časopisy o bývaní, ale aj stránky na internete ponúkajú mnoho nápadov ako zariadiť dom. Prezerajte ich, listujte v nich a tie, ktoré vás oslovili, ktoré sa vám najviac páčia si uložte. Uložte si aj obrázky, na ktorých vás zaujal nejaký detail (kus nábytku, koberec, podlaha, farba na stene, doplnky,…).

Prezrite si všetky obrázky, ktoré ste si odložili – isto majú niečo spoločné. Odtieň nábytku je na viacerých obrázkoch tmavý, či svetlý? Aký materiál prevláda na obrázkoch (drevo, plast, sklo, …), alebo z akého materiálu sú doplnky (koberce, vankúše, závesy,…). Na vašich obrázkoch je veľa dekoračných prvkov, lesklých, zlatých či luxusných doplnkov, krajky, čipky, dečky,…?

Konečne ste si ujasnili čo sa vám páči a čo nie. Teraz už len stačí nájsť štýl bývania, ktorý zahŕňa najviac prvkov, ktoré sa vám páčia.

Dizajn interiéru – bývajte štýlovo

Každú chvíľu pribudne nový štýl bývania. Časy, kedy sa štýl delil na starodávny, klasický a moderný sú už dávno preč. Dnes ich poznáme oveľa viac. Každý z nich má niečo charakteristické, niečo, čím je výnimočný. V každom štýle sa kladie dôraz na niečo iné.

Rustikálny 

Niekedy sa pre tento štýl bývania používa aj výraz vidiecky či dokonca rustikálny. Patrí medzi obľúbené štýly a môžete sa s ním stretnúť čoraz častejšie. Základom tohto štýlu je praktickosť, funkčnosť, elegancia a nadčasovosť. Najpoužívanejším materiálom je drevo. Kvalitný masívny nábytok pôsobí harmonicky a útulne. Vytvára teplo domova a navodzuje príjemnú atmosféru. Pre rustikálny štýl sú typické dlhé závesy v prírodných farbách, záclony a doplnky z prírodných materiálov. Prevládajúcimi farbami sú odtiene hnedej.

Vintage 

Tento štýl je zameraný na detaily. Veľa čipiek, vyšívané dečky, ozdobné vankúše, zdobené masívne rámy fotiek či obrazov, prútené košíky, svietniky,… . Do tohto charakteru bývania sa hodia takmer všetky typy starého nábytku – truhlica, historický príborník, sklenený luster, … všetko, čo má nádych dávnej histórie. Ak naviac nesú známky patiny, alebo hrdze je to pre vás plus. Pre tento štýl bývania sú vhodné tlmené pastelové farby. Pôsobí romanticky, nežne, útulne a žensky. Výborne sa kombinuje s minimalistickým, vidieckym a škandinávskym štýlom bývania. Masívny drevený nábytok, veľký jedálenský stôl a spotrebiče s nádychom minulosti tento štýl len vylepšia.

Retro 

Retro sa často zamieňa s vintage štýlom. Pár podstatných rozdielov ale existuje. Retro je viac modernejšie. Nájdete v ňom geometrické vzory a línie. Prevládajú v ňom výrazné, veselé farby – avokádovo zelená, horčicovo žltá, hnedá či červená. . Retro je menej zdobené a okázalé než vintage štýl je veselé a farebné. Je viac zamerané na 60 – te až 70- te roky. Pokojne môžete kombinovať niekoľko druhov materiálov – drevo, plast, vinyl, textílie, …

Minimalistický 

Bývanie v jednoduchom a originálne zariadenom dome, v ktorom prevládajú geometrické línie. Zameriava sa na kvalitný prvotriedny materiál. Prevláda v ňom biela farba, ktorá môže byť doplnená sivou, béžovou, alebo čiernou. Zamerajte sa na jeden kus nábytku, alebo steny a nechajte ju vyniknúť, nesnažte sa zvolený objekt nijako dozdobovať. Kožená sedačka, alebo kamenný obklad na stenu nepotrebujú žiadne vankúšiky ani veľké obrazy v mohutných rámoch. V tomto štýle prevláda praktickosť, funkčnosť, poriadok a otvorený priestor. Pár doplnkov v jasných farbách tento štýl trochu oživia a dodajú mu na útulnosti a harmónii. Pár vankúšov alebo farebný menší koberec úplne postačia. Zbytočne to s doplnkami nepreháňajte.

Glamour 

Luxus, lesk, elegancia, krása a pôvab – tak by sa dal charakterizovať tento štýl bývania. Je opakom k minimalizmu. Charakterizuje ho nábytok s nádychom baroka, alebo rokoka. Typické farby pre tento štýl bývania sú zlatá, strieborná, biela, čierna, tmavozelená, fialová a červená. Textílie by mali byť hlavne zo saténu, zamatu, brokátu, alebo hodvábu. Môže byť nimi potiahnutá sedačka, vankúše, alebo sú použité ako závesy. Zamerajte sa aj na tapety s veľkým vzorom, veľké zrkadlá vo výrazných pozlátených rámoch, husté koberce s vysokým vlasom a luxusné kryštálové lustre.

Provensálsky 

Útulný a harmonický domov, ktorý dýcha francúzskym vidiekom. Aj keď ide v podstate o vidiecky štýl, zariadenie nesie známky palácového štýlu (ornamenty, kovové zdobenie, vyrezávaný nábytok,…) Vyniká presvetleným a otvoreným priestorom. Prevládajú v ňom svetlé farby – pastelové (hlavne jemné  odtiene zelenej, žltej a levanduľovej) a biela.  Nábytok je z masívu a nesie známky opotrebovania. Typické pre tento štýl sú rôzne dečky, čipky, ozdobné vankúše, vzorované závesy a jemné koberčeky. To čo ho dovedie do dokonalosti je kvetinový vzor – hlavne levanduľa. Zakomponujte ho všade kde môžete – misky, závesy, dečky, maľované kvetináče, vázy,… Tento štýl sa podobá na vintage, ale nie je až tak zdobený. Obmedzte množstvo dekorácií a ozdôb.

Škandinávsky 

Tento štýl bývania má viacero pomenovaný – severský, nórsky, dánsky, … ide o krajiny zo severu Európy. Základom tohto štýlu je jednoduchosť, funkčnosť, estetické cítenie a minimalizmus. Charakterizujú ho veľké okná, alebo presklené steny bez záclon a žalúzií. Nábytok je z dreva v bledých odtieňoch. Má rovné línie, bez ozdôb s oblými hranami. Vyznačuje sa masívnymi skriňami, otvorenými knižnicami a drevenou podlahou, na ktorej môže byť pár menších kobercov. Prevládajúcimi farbami sú biela, odtiene sivej, hnedej a čierna. Ak chcete tieto farby trochu oživiť môžete do nich zakomponovať pár prvkov (doplnky – vankúše, deky,…) v pastelových farbách (zelená, ružová), ale môžete použiť aj jasné výrazné farby. Drevo, kožušiny a vlna sú pre tento štýl typické. Hodí sa aj do malých bytov, ktoré svojou bledou farbou opticky zväčší.

Industriálny 

Industriálny, alebo aj priemyselný charakter bývania sa vyznačuje obnaženými stenami, trámami, potrubím a vysokými stropmi. Podkrovné byty sú pre tento štýl ideálne. Steny z tehál, surového betónu, alebo kameňa pôsobia navonok nedokončene a o to ide. Trčiace potrubie, ktoré nie je schované v stene, kontrast moderných dekorácií (kovové prvky) s historickým nábytkom (napr. v štýle vintage). Vďaka tejto kombinácii nebude pôsobiť stroho. Zamerajte sa na nábytok, v ktorom vidieť klince, reťaze, alebo laná. Nakoľko tento štýl pôsobí dosť chladne útulnosť mu môžete dodať koženou sedačkou, alebo sedačkami s výraznými veľkými gombíkmi, vankúšikmi a menším kobercom. Najideálnejším materiálmi pre industriálny štýl je kombinácia kovu a dreva, ktorú môžete doplniť sklom, kožou či kameňom.

Aby ste sa mohli doma cítiť naozaj ako doma zariaďte si svoju domácnosť podľa svojich predstáv, túžob a potrieb. Je to váš byt, váš domov, vaše miesto na relax a odpočinok.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *