15 jan

Stenové teplovodné vykurovanie úspešne konkuruje sálavým panelom a aj podlahovému vykurovaniu. Ak viete ako na to môžete si ho zhotoviť aj sami. Je dobré ak s jeho montážou začnete počas montáže domu. Ak sa rozhodnete montovať ho dodatočne musíte rátať s tým, že sa miestnosť zmenší.

Ak nastavíte teplotu povrchu steny na cca 23°C interiér sa vyhreje na 18°C. Pocitová teplota bude rovnaká ako keby ste na radiátore nastavili kúrenie na 20°C. Teplý vzduch z radiátorov stúpa hore a kým sa dosiahne 20 stupňová teplota pri snímači tepla bude to nejaký čas trvať. Sálavé teplo zo stien vyhreje miestnosť rýchlo – komfortnú teplotu dosiahnete oveľa skôr.

Výhody a nevýhody

Oproti podlahovému kúreniu má tento spôsob vykurovania veľkú výhodu. Je ekonomickejšie. Voda, ktorá prechádza rúrkami v stene môže mať nižšiu teplotu aby sa dosiahlo požadovaného tepelného komfortu. Postačí ak teploty vykurovacej vody bude okolo 50°C. Nepotrebujete výkonné ohrievače vody na to, aby ste v interiéri získali príjemné teplo.

V prospech tohto systému kúrenia hovorí aj fakt, že stenám trvá dlhšie než vychladnú.

Stenovým vykurovaním zabránite vzniku plesní.

Nevýhodou tohto kúrenia je, že pri stene by ste nemali mať nábytok, ktorý bráni a spomaľuje ohrievanie vzduchu v miestnosti. Rozmiestnenie obrazov, fotiek prípadne nástenných hodín na stene by ste si mali tiež dobre premyslieť. Klincom by ste mohli poškodiť rúrky.

Základ stenového teplovodného kúrenia je rovnaký ako v prípade podlahového kúrenia.  V tomto prípade sú ale rúrky uložené v stene. Tento spôsob kúrenia môžete vybudovať samostatne, alebo ho skombinovať s podlahovým.

Rúrky

Plastové rúrky

Vybrať si môžete z viacerých typov rúrok. Vhodné sú rúrky z polybuténu. Neusádza sa v nich vodný kameň, nečistoty, tlmia hluk a nepodliehajú korózii. Viacvrstvové rúrky s hliníkovou fóliou majú lepšiu odolnosť voči tlaku a teplote. Pravdou je, že tento typ rúrok sa ťažšie ohýba.

Pri výbere zvážte aj hrúbku steny rúrky. Hrubšie sú síce drahšie, ale ich životnosť je dlhšia. 8mm hrúbka steny rúrky je ideálna pre montáž stenového teplovodného kúrenia. Môžete si vybrať aj hrubšiu, ale počítajte s tým, že omietka, ktorú na povrch nanesiete bude musieť byť hrubšia. Cez hrubšiu omietku bude reakcia na zmenu výkonu kúrenia pomalšia a bude trvať dlhšie kým miestnosť vykúrite.

Medené rúrky

Plastové rúrky môžete nahradiť medenými. Majú dlhú životnosť a vysokú tepelnú vodivosť. Problém vám ale môže spôsobiť ich teplotná rozťažnosť. Zväčšenie objemu medených rúrok pri kúrení môže spôsobiť praskliny na omietke.

Spôsob montáže stenového teplovodného kúrenie

Namokro

Rúrky umiestňujte na konštrukciu v rozstupe 5 až 15 cm. Následne ich prekryte omietkou. Nezabúdajte, že omietanie steny bude trochu náročnejšie.

Tento spôsob je vhodné použiť do novostavieb, počas stavebných prác.

Nasucho

Tento spôsob je ideálny pre montované domy. Teplovodné rúrky sa umiestňujú na sadrokartónové dosky a tie sa pripevnia na stenu.

Tento spôsob je vhodný pri rekonštrukcii domu. Priestor na rúrky nemusíte dodatočne do steny vysekávať. Jednoducho ich primontujete na už existujúcu stenu spolu so sadrokartónovou doskou.

Omietka

Pozor si dajte pri výbere vnútornej omietky. Tá by mala odolávať teplotným zmenám a znášať vyššie teploty.

Teplovodné rúrky môžete nahradiť elektrickými rohožami, ktoré sa používajú pri elektrickom podlahovom kúrení. Vyhnete sa tak investíciám do kotla a čerpadla, ktoré si stenové teplovodné vykurovanie vyžaduje.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *