10 máj

Záhradná pergola

Rodinné domy získavajú čoraz viac na popularite. Nie sú už len doménou staršej generácie. Mladé rodiny dávajú veľa krát prednosť životu v rodinnom dome než bývaniu v paneláku. Rodinný dom so záhradou sú ideálnym prostredím na výchovu detí, odpočinok a relax po dlhom dni v práci. Čo nevidieť tu máme leto a vonku budeme tráviť viac a viac času – ranná káva na terase, večerná grilovačka so susedmi na záhrade alebo spoločný nedeľný obed na čerstvom vzduchu. Náhle búrky, rýchla prietrž mračien alebo vietor môžu tieto príjemné momenty pokaziť. Vieme ako dopad vrtošívého počasia zmierniť a užiť si pokojné chvíle vo vlastnej záhrade či na terase. Pergola vás ochráni pred zmenami počasia a zaistí vám aj dostatok súkromia.

Pergola nie je altánok

Ak radi trávite čas v upravenej záhrade okolo svojho domu rozhodne by ste sa mali zamyslieť nad stavbou pergoly. Pokiaľ máte pri dome terasu stačí nad ňou vybudovať pergolu. Prístrešok, ktorý vás bude chrániť pred páliacim slnkom, náhlym lejakom a pritom si budete môcť dopriať ničím nerušený pokoj a oddych.

Pergola je konštrukcia, ktorá je inštalovaná k inému objektu – stavbe. Najčastejšie je touto stavbou rodinný dom. Pergola môže slúžiť na odpočinok, ale aj ako prístrešok pre auto, alebo predzáhradka – záleží to od jej umiestnenia a konštrukcie. Vďaka pergole zväčšíte obytný priestor domu. Konštrukciu pergoly tvoria stĺpy zakotvené v zemistrešná konštrukcia. Strecha v závislosti od vašich nárokov a potrieb môže byť zakrytá, odokrytá alebo si môžete regulovať prísun slnečného žiarenia pomocou otáčavých lamiel.

Pergola môže byť aj samostatná stavba v záhrade. Záleží to len od vášho vkusu a vašich požiadaviek.

Nemýľte si pergolu s altánkom. Altánok je samostatne stojaci zväčša ozdobný prístrešok so strechou umiestnený vo vzdialenejšej časti záhrady. Slúži na odpočinok a relax. Nosnou konštrukciou altánku sú stĺpy, ktoré sú pevne ukotvené v zemi.

Pergola a zákony

Pre výstavbu rodinného domu je potrebné stavebné povolenie a aj súhlas od susedov. Pri stavbe pergoly stačí ak to úradom len ohlásite. Pergola je podľa zákona drobná stavbám ktorá má doplňujúci účel k už postavenému rodinnému domu. Isté obmedzenie tu ale platia. Stavba, teda pergola nesmie mať viac ako 25 metrov štvorcových a nesmie byť vyššia ako 5 metrov. Ak toto spĺňa ide o drobnú stavbusúhlas susedov nepotrebujete. Stačí túto stavbu len ohlásiť miestnemu stavebnému úradu, počkať pár dní (do 30 – tich dní by vás mal podľa zákona úrad vyrozumieť)  na doručenie oznamu so súhlasom na stavbu a môžete sa pustiť do toho.

Oznámenie by malo obsahovať identifikačné a kontaktné údaje stavebníka, list vlastníctva, jednoduchý nákres stavby, druh a účel stavby, meno projektanta, predpokladaný dátum ukončenia a spôsob realizácie (či stavbu budete stavať osobne – svojpomocne, alebo ju postaví zhotovovateľ)

Druhy pergol

Skôr než sa do stavby pergoly pustíte dobre si zvážte aký druh chcete. Zvážte čo od pergoly očakávate, koľko času budete pod ňou tráviť a aká veľká by mala byť. V prvom rade by ale pergola mala ladiť s rodinným domom. Vezmite do úvahy okolie, prírodu, štýl vášho domu a záhrady a prispôsobte tomu výber pergoly.

Drevená pergola

Drevo je prírodný materiál, ktorý má v sebe dávku elegancie a vkusu. Na stavbu pergol sa používa kvalitné drevo, ktoré je pevné a odoláva vonkajším poveternostným vplyvom. Drevená pergola môžu byť krytá, ale aj nekrytá. Najkrajšie ukáže ak je zarastená popínavými rastlinami.

Môžu byť pripevnené k stene domu a zväčšia tak jeho úžitkovú časť, ale môžu stáť aj voľne a môžu slúžiť ako prístrešok pre auto.

Drevo má však jednu nevýhodu – treba sa oň starať a pravidelne ho natierať. Predĺžite tak jeho životnosť.

Hliníková pergola

Tento typ sa v súčasnosti teší veľkej obľube. Hliník je odolný materiál, ktorý zároveň vyniká luxusným vzhľadom. Nevyžaduje si žiadnu údržbu. Vybrať si môžete hliníkové pergoly so strechou z hliníkových lamiel, rolovacou, alebo látkovou strechou.

Bioklimatická pergola

Najmodernejším trendom v oblasti tieniacej techniky sú bioklimatické pergoly. Ich podstata je vo fyzikálnych vlastnostiach – odraz slnečného žiarenia a fakte, že teplo stúpa hore. Tento typ pergol odráža slnečné svetlo vďaka nakloneniu strešných lamiel a zároveň tak dochádza k odvetrávaniu priestoru. Aj v tých najhorúcejších dňoch si pod takýmto prístreškom užijete príjemné chvíle. Okrem tienenia sú tieto pergoly vybavené aj systémom, ktorý vás úplne ochráni pred dažďom. Lamely sa zatvoria hneď ako začne pršať a vy pre to nemusíte nič spraviť. Voda zo strechy je odvádzaná integrovaným odkvapovým systémom.

Inštaláciu hliníkových a aj bioklimatických pergol zverte do rúk odborníkov. Aby ste si ich mohli užívať čo najdlhšie je dôležitá ich správna montáž. Nechcete predsa aby vám v období dažďa zatekalo, alebo aby vám silnejší vietor strhol strechu.

Strecha na pergolu

Strecha pergoly môže byť krytá, alebo otvorená. Je len na vás akú si zvolíte. Pokiaľ ale plánujete tráviť vonku viac času je lepšie dať prednosť zastrešeným pergolám.

Lamely

Ak sa obávate nedostatku svetla a slnečných lúčov vyberte si strechu z hliníkových lamiel. Tieto lamely sa dajú rôzne nakláňať a vy tak regulujete priepustnosť lúčov. V prípade dažďu môžete lamely úplne zavrieť. Získate tak pevnú strechu, ktorá neprepustí ani kvapku vody. Dažďová voda je odvádzaná odkvapovým systémom, ktorý je súčasťou strechy.

Tento typ zastrešenia patrí medzi najdrahšie. Ak sa ale rozhodnete do neho investovať rozhodne neoľutujete. Pod pergolou si môžete nastaviť to najlepšie prostredie pre oddych a relaxáciu bez ohľadu na to koľko stupňov celzia je práve teraz vonku.

Ovládanie náklonu lamiel je ručné, alebo na diaľkové ovládanie.

Pevná, či posuvná strecha

Strecha pergoly môže byť pevná, alebo posuvná. V prípade potreby môžete posuvnú strechu úplne stiahnuť a vychutnávať si chvíle pokoja v slnečných lúčoch. S pevnou strechou nepohnete.

Látková strecha

Strechu pergoly môžete zastrešiť špeciálnou látkou, ktorá je odolná voči vyblednutiu, neprepúšťa vodu (v prípade náhleho dažďa ) a poskytne vám dostatočnú ochranu pred slnečnými lúčmi. Aby ste predišli zničeniu látkovej strechy snehom, krúpami či prudkým lejakom zvoľte si strechu, ktorú môžete stiahnuť do ochranného boxu.

Nezabúdajte na nosnosť strechy

Strešná časť pergoly by mala zniesť isté zaťaženie. Berte na to ohľad hlavne ak chcete pergolu využívať počas celého roka. Aj keď je v posledných rokoch v zime u nás snehu menej a menej predstavuje istú záťaž na strechu pergoly. Nosnosť lamelových pergol je do 160 kg na meter štvorcový. Najlepšie ale urobíte ak sa na nosnosť opýtate priamo výrobcu.

Nezabúdajte na čistenie odkvapového systému. Upchatý odtokový žľab by znamenal státie vody na streche a jej skracovanie životnosti. Odtokový žľab je pri lamelových strechách okolo celého obvodu. V prípade látkových striech je žľab len vpredu. Ak je pergola umiestnená v blízkosti stromov čistíte odtokový žľab priebežne. Popadané lístie a konáre zo stromu ho môžu rýchlo upchať.

Doplnky k pergoliam

Osvetlenie – osvetlenie pergoly vám umožní pobyt vonku aj vo večerných hodinách. Mali by ste naň myslieť už pred inštaláciou pergoly. Dodatočnou montážou osvetlenia by ste mohli narušiť konštrukciu stavby.

Osvetlenie môže byť zabudované priamo v stĺpoch, obvodovom profile, vnútornej, alebo vonkajšej konštrukcii pergoly.

Ohrievače – ohrievače majú vysoký príkon, preto ak sa pre ne rozhodnete bude lepšie ak budú mať vlastný istič. Vďaka nim si ale pokojné chvíle môžete vychutnať vonku aj v chladnejšom počasí.

Zasklenie – pergolu môžete zaskliť a získať aj ochranu pred vetrom. Pred zvedavými očami susedov vás zas ochránia rolety či posuvné paravány, ktoré môžete ku pergole pripojiť.

, , , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *