16 aug

Strecha je dôležitým bodom domu. Ak ste sa rozhodli postaviť dom isto zvažujete akú strechu bude mať. Plochá alebo šikmá? Oba typy majú svoje klady aj zápory. Kým niekto nedá dopustiť na šikmú strechu, iní zas trvajú na plochej. Rozhodnutie, ktorý typ strechy si vybrať je dôležité. Zmeniť ju po čase bude totižto dosť finančne náročné.

Ploché strechy

Ploché strechy boli v minulosti pár rokov celkom obľúbené. Po čase sa ale u nich objavil problém so zatekaním a tak sa na čas dostali zas do nemilosti. V súčasnosti, vďaka novým materiálom a modernej technológii ploché strechy hlásia svoj veľký návrat.

Za ploché strechy sa považujú strechy s maximálnym sklonom 10°.  Strecha by mala mať aspoň mierny sklon, vďaka ktorému na streche nebude stáť dažďová voda, ktorá by mohla narobiť množstvo problémov.

Plochá strecha a architektúra

Moderná architektúra a ploché strechy idú dokopy. Každá novostavba svojim tvarom pripomína kocku, alebo kváder. Tento moderný štýl je ale v dnešnej dobe viac menej podmienkou pre výstavbu nových domov. Nízkoenergetické, pasívne alebo nulové domy sú typy stavieb, ktoré súčasná legislatíva povoľuje stavať.

Zníženie nákladov na vykurovanie

Nejde ale len o nový štýl, ale hlavne o úsporu energie na vykurovanie domu. Novostavby sa v súčasnej dobe môžu stavať len ak splnia isté kritériá. Dôraz sa kladie hlavne na zníženie energie potrebnej na vykurovanie, ktorú znížite len ak znížite únik tepla. Plochá strecha má v tomto veľké plus. Má menšiu plochu cez ktorú môže teplo unikať.

Vhodným zateplením zabránite úniku tepla. Čím hrubšia je tepelnoizolačná vrstva tým menej tepla unikne. Na zateplenie, ale aj ako krytinu si vyberte materiál, ktorý je vhodný na strechu

  • odolný voči poveternostným podmienkam
  • odolný voči UV žiareniu
  • odolný voči vode

Každá vrstva strechy zvýši jej tepelnú izoláciu a predĺži jej životnosť.

Priestor

Plochá strecha sa nachádza hneď nad obytným priestorom. Podkrovie sa v týchto stavbách nenachádza. Strešný priestor ale môžete využiť a vytvoriť si pochôdznu strechu – terasu alebo záhradu na streche. Môžete si na strešný plášť dať vrstvu štrku, alebo zeminy či dlažbu, dať si sem sedačky, hojdačku alebo kreslá a tráviť tu pokojné nikým a ničím nerušené dni.

Štrk alebo zemina zároveň ochráni vrchnú vrstvu strechy pred slnečným žiarením alebo mechanickým poškodením. Ak neviete kam umiestniť slnečné kolektory využiť na to môžete aj miesto na streche.

Pravidelná údržba

Plochá strecha si vyžaduje pravidelnú údržbu. Aspoň 2 – 3 krát do roka je potrebné ju skontrolovať

  • odstrániť náletové rastliny – korene môžu narušiť strešný plášť a tepelnoizolačnú vrstvu
  • všímať si stojatú dažďovú vodu – najlepšie je prezrieť si strechu po daždi a zistiť či sa na nej nevytvárajú väčšie mláky vody.
  • prezrieť si spoje strešnej krytiny, krytiny a atiky, prezrieť vpuste (či nie sú poškodené, hrdzavé,…) a zistiť celkový stav krytiny (výdute, praskliny, preliačiny…)

Zelená strecha je dnes veľkým hitom, no starostlivosť o ňu je ešte náročnejšia. Pravidelné kosenie, polievanie, odstraňovanie buriny, snehu,… tento typ striech si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Takýto ekodom sa vám ale odvďačí príjemnou klímou v okolí.

Cena

Plochá strecha je z finančnej stránky lacnejšia. V podstate je to strop, nad ktorým je tepelnoizolačná vrstva, parozábrana, hydroizolácia a krytina.

Jednoduchšia je aj z konštrukčného hľadiska. Pri pokladaní plochej strechy je menšie riziko urobenia chyby a všetky netesnosti sa dajú ľahšie a precíznejšie opraviť.

Ak sa vaša rodina rozrastie môžete kedykoľvek dostavať ďalšie poschodie.

Plochá strecha je vhodnou voľbou pri akomkoľvek pôdoryse domu.

Nevýhody

Tento typ strechy má kratšiu životnosť než šikmá strecha. Najviac ju poškodzuje UV žiarenie a stojatá voda. Z toho dôvodu je dobré investovať do fólií, ktoré zabraňujú prieniku UV žiarenia na strešnú krytinu. Pravidelnými kontrolami môžete včas odhaliť veľké mláky vody, ktoré tiež poškodzujú strešnú krytinu. Skoré odhalenie chýb a ich včasná oprava životnosť strechy predĺžia.

Výber strešnej krytiny je dosť obmedzený – plechy, betón, asfaltové pásy.

Šikmá strecha

Veľkej obľube sa v našich končinách tešia šikmé strechy. Používajú sa už stovky rokov a aj v súčasnosti po tomto type striech siaha viacero staviteľov. Ich výhody sú preverené stáročiami. Dôvodov pre voľbu šikmých striech je viacero.

Medzi šikmé strechy sa radia strechy so sklonom 30 až 50°.

Strecha bez údržby

Šikmá strecha je takmer bezúdržbová. Nevplývajú na ňu poveternostné vplyvy, mráz, dážď,… nič z tohto strechu nepoškodzuje. Všetko čo na ňu dopadne sa zošmykne a nijako ju nepoškodzuje. Strešné krytiny sú v súčasnosti odolné aj voči UV žiareniu. Popraskania krytiny sa vplyvom slnečných lúčov obávať nemusíte.

Nezachytávajú sa na nej náletové rastliny a ak tak len v minimálnom množstve, ktoré stačí raz za čas odstrániť.

Podkrovie

Pre niekoho je podkrovie výhodou, pre iného nie. Tento priestor ale môžete použiť na odkladanie vecí, alebo ho neskôr začať používať na bývanie. Zväčšíte tak obytný priestor.

Podkrovie zároveň vytvára prirodzenú izoláciu medzi vonkajším a vnútorným teplom. Dajte si ale pozor aby bola dobre zateplená a bez chýb. V opačnom prípade je strecha prvým miestom, kde sa začne zvyšovať vlhkosť, unikať teplo a vznikať pleseň.

Dlhšia životnosť

Vďaka odolnosti má šikmá strecha oveľa dlhšiu životnosť. V prípade potreby vydrží desiatky rokov. Ak sa niektorá časť strešnej krytiny poškodí (krúpy, pád stromu,…) môžete ju jednoducho vymeniť.

Šikmá strecha cena

Cena šikmej strechy je oproti plochej vyššia. Na jej zhotovenie potrebujete krov, krytinu, tepelnú izoláciu, strešné okná a hlavne kvalitne odvedenú prácu.

Únik tepla

Čím je strecha šikmejšia tým väčší priestor zaberá. Vznikne tak väčšia plocha pre únik tepla. Z tohto dôvodu je potrebná kvalitná a dostatočne hrubá tepelnoizolačná vrstva. Je potrebné aby izolácia bola dobre položená a aby boli minimalizované všetky možné tepelné mosty.

Pri členitých strechách môže byť práve toto problém. Namontovať tepelnoizolačnú vrstvu do zle prístupných miest môže byť problematické. V tomto prípade je lepšie použiť fúkanú izoláciu, ktorá sa dostane aj do tých najhoršie prístupných miest.

Ak ste sa rozhodli mať strešné okná dbajte na kvalitu. Práve cez okno uniká najviac tepla preto siahnite po oknách s trojsklom, alebo tepelnoizolačnou fóliou.

Druhy šikmých striech

V minulosti sa používal jednoduchý štýl šikmých striech. Jednoduchý pôdorys domu (štvorec, obdĺžnik) sa zastrešil jednoduchou konštrukciou strechy. S pribúdajúcimi výčnelkami, vikiermi, prístavbami a pod. sa aj tvar a konštrukcia šikmých striech stávajú náročnejšími. Čím má šikmá strecha členitejší charakter, čím je zložitejšia tým väčšie je riziko vzniku tepelných mostov, netesností a konštrukčných chýb.

Pultová strecha

  • najjednoduchší typ šikmej strechy pozostáva z jednej šikmej roviny. Dažďová voda steká len na jednu stranu. Veľa ľudí si ju mýli s plochou strechou. Rozdiel medzi nimi ale je v stupňoch sklonu. Kým ploché strechy majú sklon menej ako 10°pultové strechy majú sklon väčší. Keďže ide o jednu naklonenú rovinu je riziko vzniku konštrukčných a iných chýb najmenšie spomedzi všetkých typov šikmých striech.
  • často sa tieto strechy stavujú v prípade ak dom stojí na kraji pozemku, alebo chcete prestrešiť miesto mimo domu (parkovacie miesto, chodník, terasu pri dome,…).
  • v závislosti od sklonu strechy môžete ako krytinu použiť betón, asfaltové pásy, keramickú krytinu, alebo si urobiť zelenú (vegetačnú strechu)
  • nevýhodou pultovej strechy je jej prehrievanie v letných mesiacoch.

Sedlová strecha

  • tvoria ju dve naklonené roviny, dažďová voda môže odtekať na dve strany. Sklon tejto strechy sa pohybuje medzi 35 až 45°ale môže byť aj väčší. Po väčšom sklone siahajú stavitelia hlavne v oblastiach, kde sa predpokladajú vyššie snehové zrážky. Tento typ strechy je vhodné použiť ak plánujete obytné podkrovie – okná môžete inštalovať priamo v strešnej krytine.
  • pokiaľ má sedlová strecha jednoduchý tvar (dve naklonené roviny) riziko vzniku chýb pri jej konštrukcii je minimálne.
  • Strešné okná a vikiere celistvosť strechy narúšajú následkom čoho môže byť vznik netesností a tepelných mostov, ktoré budú v budúcnosti dôvodom zníženie komfortu bývania.
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *