14 júl

Súčasný montovaný dom sa vyznačuje nízkou energetickou náročnosťou, preto je možné na jeho nízkych prevádzkových nákladoch ešte viac ušetriť. Ako? Správnou architektonickou aj urbanistickou koncepciou už v rámci projektu. Klíma, poveternostné podmienky a miestopis staveniska aj jeho okolia, to všetko hrá dôležitú úlohu aby bola energetická úspora citeľná.

Na Slovensku býva projekt domu často podceňovaný

Vo väčšej polovici prípadov sa u nás snažia ľudia spoločne s projekčnými firmami doháňať vhodné energetické parametre tepelnými čerpadlami alebo veľkým množstvom solárnych panelov. Pritom často stačí premyslieť vhodné usadenie domu do terénu, jeho tvar a orientáciu na svetové strany tak, aby stavba sama o sebe vynikala čo najnižšími tepelnými stratami a ďalšími výhodnými vlastnosťami. Architekti a projektanti sú totiž nútení prejsť z lineárneho k integrovanému projektovaniu, čo znamená, že musia viac zohľadňovať:

a) ochranu životného prostredia

b) šetrenie energiami aj surovinami

c) ponuku a možnosti v okolí stavby

d) variabilnosť stavieb

A to niektorým z nich ešte robí problémy, na čo si dajte pri výbere architektov patričný pozor.

Tvar domu je dôležitý

To, prečo sa súčasné stavby vyznačujú pravidelnými a jednoduchými líniami, nie je iba krátkodobým módnym výstrelkom ani výsledkom nedostatočnej fantázie architektov. Dom môže byť energeticky úsporný iba vtedy, ak je čo možno najväčší vnútorný objem (úžitkové a obytné miestnosti) vtesnaný do čo možno najmenšieho povrchu obvodového plášťa. Prípadné lodžie, vikiere, rizality, arkiere, vežičky atď. vedú k zväčšeniu ochladzovaného povrchu stavby a neprinášajú ani súčasne preferovaný dispozičný efekt. Preto sú pre projekt nevhodné. Jediná možnosť, ako sa dá tieto okrasné architektonické prvky do stavby zakomponovať je pridanie masívnej izolácie, čo však cenu domu o dosť navyšuje. Ustupuje sa tiež od realizácie suterénov, lebo sú zdrojom množstva technických komplikácií. Tvar kocky či gule sú konštrukčne zložité, dispozične nepraktické a neekonomické. Najviac preferovaný tvar domu je dvojpodlažný či jednopodlažný ležiaci kváder, ktorého dlhšia strana je orientovaná na východ / západ. Toto je variant ekonomicky najvýhodnejší. V prípade že máte k dispozícii vyšší rozpočet na výstavbu domu, dajú sa postaviť rozličné a zároveň úsporné tvary domu ako napr. tvar rožku, garáž integrovaná do kompaktného objemu kocky, solitér a pod.

Existujú isté pravidlá pre orientáciu na svetové strany

Situovanie miestností v rámci dispozície veľmi silno ovplyvňuje budúce tepelné straty domu a hospodárenie pri ich prevádzke. Na južné srany sa sústredujú priestory ako obývačka, detská izba spálňa, príslušenstvo a jedáleň. Na severné strany zase kuchyňa, vstup, WC či kúpelňa.

Výhľady do okolia často nadraďujeme nad vyššie písanými pravidlami, čo je na jednej strane pochopiteľné. Ak však niektoré z pravidiel porušíte, nesmiete sa potom čudovať zvýšenej spotrebe za vykurovanie domu.

Projekt aj orientácia domu by mali plniť ekonomickú a zdraviu prospešnú funkciu

Funkčné bývanie je také, ktoré plní ochrannú, bezpečnostnú funkciu a zaisťuje súkromie aj priestor pre oddych a rekreáciu. Ďalej také, ktoré umožňuje jednoduchú a efektívnu prípravu jedla, stolovania, upratovania, osobnú hygienu, ukladanie vecí, aj pohyb osôb a predmetov. Funkčné bývanie musí plniť tiež sociálnu funkciu a ponúkať možnosť na výkon zamestnania z domova. K tomu všetkému vedie rad faktorov, ktoré je nutné dodržiavať a myslieť na nich pri prenášaní sna o bývaní na súbor archov zvaný projektová dokumentácia.

Nové domy musia ďalej spĺňať aspekty na ochranu vnútorného prostredia. Zamerané je na vnútornú teplotu, optimálna vlhkosť, prúdenie a ionizáciu vzduchu, efektívne osvetlenie alebo dostatočné oslnenie. Apeluje sa tiež na zabránenie vzniku a vniknutiu hluku, karcinogénnych zlúčenín do ovzduší, azbestových vlákien, baktérií, plesní, roztočov, plynov či radónu.

Nízkoenergetický montovaný dom plní všetky funkcie kvalitného bývanie

Veľkú rolu hrá aj výber konštrukčných materiálov domu. Pokiaľ si chcete zaistiť zdravé bývanie jednoducho a lacno, stavte na montovaný dom, ktorý bude schopný si regulovať požadované hodnoty domu viď. vyššie sám. Skrze rekuperáciu či špecifickú skladbu stien je riadená optimálna vlhkosť aj výmena vzduchu. Výplne otvorov s izolačnými trojsklami a kvalitné izolačné materiály zabraňujú vnikaniu nadmerného hluku do miestností a zbytočnému unikaniu vyprodukovaného tepla z domu. Výsledkom sú minimálne prevádzkové náklady a bývanie v čistom a útulnom prostredí.

Naša spoločnosť TreeMont s.r.o. Vám prichádza na pomoc ak s tvorbou projektu vyhovujúceho súčasným požiadavkám na výstavbu, tak so stavbou montovaného domu. Mrknite na www.montovane-domy.com a vyberte si z našich typových projektov, pod ktorých nízkou cenou rozhodne nehľadajte žiadny podraz. Nízkoenergetické montované domy sú stavby inteligentné, ale zároveň sa jedná o stavby ľahké, čím sa ich montáž vyznačuje značnou rýchlosťou. Táto rýchlosť a ďalej funkčná dômyselná skladba stien potom značne znižujú investíciu do nového bývania. Dnes už sa kvôli vlastnej streche nad hlavou nemusíte doživotne zadlžovať, prečo toho teda nevyužiť?

, , , , ,
Zdieľať

Komentáre: (3)

You are not signed in. Sign in to post comments.

Dom snov, moderná nízkoenergetická montovaná drevostavba - Montované domy

25. júla 2017 | Reply

[…] ktorá v dome panuje, a to vďaka dodržaniu princípov a požiadaviek kladených na navrhovanie dispozícií v nízkoenergetických domoch. Obytné miestnosti sú situované na oslnenú časť a sú bohato osádzané presklenými […]

Montovaný dom: energeticky efektívne a lacné bývanie postavené za niekoľko týždňov - Montované domy

5. septembra 2017 | Reply

[…] Kľúčom k energeticky účinnému montovanému domu je vysokokvalitná projekcia […]

5 krokov vedúcich ku kúpe ideálneho pozemku pre váš montovaný dom - Montované domy

15. októbra 2017 | Reply

[…] už sa nestavia honosné a predražené vily s celým rad nevyužitých priestor. Súčasné architektonické riešenie domov totiž vede ku väčším energetickým úsporám. Dôležité je predovšetkým kvalitné spoločenské zázemie – jedálna, kuchyňa, obývačka […]

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *