13 nov

Vysoká vlhkosť môže vážne ohroziť vaše zdravie a aj vážne narušiť konštrukciu budovy. Preniknutím vlhkosti do múrov, alebo nosných trámov strechy a dosiahnutím rosného bodu dochádza k vzniku plesní. Zabrániť prieniku vlhkosti do konštrukcie domu vám pomôže parozábrana. Detail, na ktorý by ste určite nemali zabúdať.

Každý za chce vo svojej domácnosti cítiť príjemne. Vlhkosť je jedným z hlavných faktorov, ktoré môžu domácu pohodu úplne zničiť. Vysoká vlhkosť môže byť príčinou vzniku plesne, ktorá môže vážne poškodiť zdravie. A nie len to, okrem nášho zdravia vážne ohrozuje aj konštrukciu budovy.

Zateplenie domu

Či už máte rodinný dom, alebo bývate v paneláku isto ste už rozmýšľali nad zateplením. Je to ideálny spôsob ako výrazne ušetriť na kúrení zo zachovaním tepla v dome. Zateplenie zabráni úniku tepla z domu a zároveň zabráni prieniku studeného vzduchu dnu. V snahe ušetriť na nákladoch za bývanie sa zatepľuje jedna radosť – staršie domy, paneláky, ale aj nové stavby, ktoré sú už navrhnuté a aj postavené tak, aby sa zatepľovať v podstate nemuseli. Pri novostavbách ide skôr o investíciu do budúcnosti, alebo o snahu udržať si tepelný komfort za minimálne náklady.

Zateplenie je z tohto pohľadu ideálna vec, problém ale nastane keď zateplenie nie je prevedené správne. Detail, na ktorý sa často zabúda je parozábrana. Vlhkosť, ktorá pred zateplením unikala z domu von musí po zateplení prejsť cez širší múr než doteraz. Dôsledkom toho dochádza k hromadeniu vodnej pary medzi stenou a izoláciou. Ak izolácia navlhne prestáva plniť svoju funkciu a jej tepelno- izolačné vlastnosti sa strácajú. Zároveň slúži ako živná pôda pre rozmnožovanie baktérií a vznik plesní.

Parozábrana – izolačná fólia

Parozábrana, alebo inak povedaná izolačná fólia slúži na zabránenie prieniku vodných pár (vlhkosti) do tepelnej izolácie. Udrží vlhkosť v dome a zabráni tak znehodnoteniu zateplenia. Vlhkosti vo vnútri domu sa môžete zbaviť rôznymi spôsobmi – napríklad vetraním.

Parozábrana je špeciálna fólia, ktorá zaisťuje nepriepustnosť a tepelnú odolnosť. Je pružná preto sa s ňou jednoducho manipuluje.

Parozábrana je fólia, ktorá sa aplikuje medzi stenu a zatepľovaciu konštrukciu. Zabraňuje prúdeniu vodnej pary a jej kondenzácii v tepelnej izolácii. Táto fólia môže, ale nemusí mať na jednej strane reflexnú vrstvu.

Výhody reflexnej vrstvy

Reflexná vrstva má dve dôležité funkcie

  • Zabraňuje vniknutiu elektromagnetického žiarenia dnu do stavby (domu).
  • Odráža sálavé teplo späť do interiéru čím náklady na kúrenie znižuje.

Obe tieto vlastnosti si parozábrana uchová len ak je správne namontovaná. Reflexná strana fólie sa nasmeruje do interiéru, aby odrážala teplo naspäť do domu. Ak by ste ju nasmerovali opačne (von z interiéru) zabraňovala by vniknutiu tepla dnu. V horúcich letných dňoch by dom nebol prehriaty a bolo by v ňom príjemne chladno. Aj keď to znie dobre, v zimných mesiacoch by ste na kúrení veľa neušetrili (studených dní je u nás viac, než tých tropických).

Aby parozábrana fungovala musí byť medzi jej reflexnou vrstvou a stenou vzduchová medzera – približne 5 cm. Vzduch v tejto medzere sa vďaka sálavému teplu ohreje a stáva sa ďalšou tepelno-izolačnou vrstvou domu.

Kam umiestniť parozábranu

Aby parozábrana plnila svoj účel montuje sa medzi stenu a izoláciu. Môžete ju umiestniť aj medzi vrstvy tepelnej izolácie, dajte ale pozor aby bola približne v jednej tretine jej hrúbky – bližšie k interiéru.

Parozábrana – správna montáž

Ak má parozábrana správne slúžiť musí sa

  • Montovať tesne na izolačný materiál
  • Medzi reflexnou vrstvou a stenou musí byť vzduchová medzera približne 5 cm
  • Musí mať utesnené všetky spoje, jednotlivé pásy fólie by sa mali prekrývať cca 1,5 cm. Aj tá najmenšia medzera, či trhlina v parozábrane umožní vniknutie vodnej pary do izolácie, ktorá bude vlhnúť a strácať svoju funkčnosť.

Parozábrana na strechu

Parozábrana je dobrá nie len pri zatepľovaní stavby, ale je viac než vhodné ju montovať hlavne na strechu. Zabráni nie len úniku tepla, ale aj preniknutiu vlhkosti do drevených trámov strechy a aj do izolácie (tepelný most).

  • Drevo je prírodný materiál, ktorý sa vplyvom tepla, chladu a vlhkosti mení. Vodná para sa do neho dostane pomerne rýchlo. Drevo začne vlhnúť a následne hniť. Ak si to nevšimnete hnilé drevo môže vážne narušiť statiku strechy a o pár rokov ju môžete celú meniť.

Strecha – veľký tepelný most

Počas vykurovacej sezóny najviac tepla a tým pádom aj vodnej pary uniká cez strechu. Vonkajšie teploty dosahujú mínusové hodnoty. Spojením týchto dvoch faktorov dochádza ku kondenzácii vodnej pary vo vrstvách strechy a vzniku plesní. Parozábrana vytvorí nepriedušnú vrstvu – zabráni tak úniku tepla a aj jeho náhlemu ochladeniu a následnému kondenzovaniu vodnej pary.

Parozábrana a podlaha

Parozábranu sa môže dať aj pod plávajúcu podlahu, ale nie vždy. Neoplatí sa ju dávať ak je pod podlahou vykurovaná miestnosť. Pokiaľ ale je pod podlahou suterén parozábranu použite. Zabráni vniknutiu vlhkosti do obývanej miestnosti.

 Druhy parozábrany

Pri výbere parozábrany berte ohľad na hodnotu Sd. Sd je údaj, ktorým sa vyjadruje aký odpor kladie prestupu vodnej pary parozábrana. Fólia s istou hodnotou Sd kladie prestupu vodnej pary rovnaký odpor ako vrstva vzduchu rovnakej hrúbky. Ak je napríklad na fólii uvedená hodnota Sd 40, kladie prieniku vodnej pary taký istý odpor ako 40 metrov vzduchu. Čím vyššia je hodnota Sd tým lepšie zabraňuje prienikaniu vodných pár.

V závislosti od toho sa izolačné fólie delia do štyroch skupín.

  • Parobrzda – Sd 5 až 25 m . Tento typ vodnú paru skôr brzdi, ale jej prieniku veľmi nezabráni.
  • Parozábrana so strednou parotesnosťou – Sd 40 až 50 m
  • Parozábrana s vysokou parotesnosťou – Sd viac ako 150 m
  • Parozábrana s extrémnou parotesnosťou – Sd od 1500 do 2000 m

Pri výbere vhodnej parozábrany berte ohľad na to, kde ju budete montovať. Fólie s extrémnou parotesnosťou v našich končinách veľmi nevyužijete a zbytočne ju len preplatíte. Stredná až vysoká parotesnosť sú ideálne pre rodinné domy, bytovky, kancelárie, obchody, úrady a pod.

Aj keď vás zateplenie strechy či stien budovy bude s parozábranou stáť viac táto investícia sa určite oplatí. Znížite náklady na kúrenie, predídete vzniku plesní a zabránite prieniku vlhkosti do tepelnej izolácie, ktorá by takto stratila svoju funkčnosť.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *