14 aug

Minerálna vlna patrí k prakticky najrozšírenejším tepelným izoláciám na trhu. Veľmi často býva tiež neodmysliteľnou súčasťou skladby stien difúzne otvorených montovaných domov. Na mieste teda je, predstaviť si jej vznik, zloženie, vlastnosti a prínos pre takýto rodinný dom.

Minerálna vlna je čisto prírodný materiál

Rozlišujeme dva základné druhy minerálnej vlny – sklená a kamenná. Pre našu potrebu sa v danom článku zameriavame skôr na vlnu kamennú s tým, že sklená vlna má okrem zloženia veľmi podobné vlastnosti.

Zmes vstupných surovín minerálnej vlny uvedených v schéme nižšie sa rozomelie a následne taví pri teplote 1600 ° C. Vzniknutá láva prechádza vlákňovacou časťou, kde vznikajú horúca vlákna. Na nich sa potom nanášajú kvapôčky spojiva. Toto spojivo sa následne tvrdí horúcim vzduchom pri teplote 600 ° C. Vo formátovacie linke sa režú vzniknuté dosky do požadovaných rozmerov. Dosky sú kladené a stláčané do vrstiev, pričom maximálna hrúbka dosky je 330 mm.

Minerálna vlna je dodávaná v balíkoch vo forme dosiek, rohoží alebo rolí. Mäkké rohože majú využitie v nezaťažených konštrukciách, povalových priestoroch alebo sú použité ako technická izolácia. Tuhé dosky sa aplikujú do zaťažených konštrukcií, do rámových drevostavieb, do prevetrávaných fasád, do podláh alebo ako izolácia šikmých striech s krokvovými sústavami. Miesto, kde sa montáž minerálnej vlny viac ako neodporúča, je priestor pod terénom. Výrobok je totiž značne nasiakavý – za 24 hodín prijme až 1 kg vody / m2.

Minerálna vlna neplní  iba tepelno-izolačnú funkciu

Áno, tepelno-izolačná vlastnosť je prioritným blahodarným aspektom minerálnej vlny, vďaka ktorému sa z nej stala favoritka v zatepľovaniu. Mimo to však dokáže zaistiť potrebnú mäkkosť a pružnosť, znížiť odraz zvuku a tento zvuk meniť na teplo. Minerálna vata umožňuje pohltiť široké spektrum zvukových frekvencií a predovšetkým, plní tiež protipožiarnu funkciu. Je  paropriepustná, pohlcuje vzdušnú vlhkosť a zabezpečuje zdravé bývanie šetrné k životnému prostrediu.

Tepelná izolácia je prioritnou funkciou minerálnej vlny

Nízka tepelná vodivosť izolácie z minerálnej vlny umožňuje zníženie tepelných strát. S jej pomocou je totiž stavba tepelne izolovaná  5x viacej. Kombinácia dreva a minerálnej izolácie sa potom v praxi ukázala ako veľmi efektívna, preto býva súčasťou takmer každého kvalitného a difúzne otvoreného montovaného domu.

Minerálna vlna podporuje požiarnu bezpečnosť montovaného domu

Minerálna izolácia sa radí do nehorľavé kategórie A1. Jej požiarna odolnosť činí viac ako 30 minút a v prípade vzniku požiaru nevzniká na jej povrchu plameň ani žiadne toxické splodiny. Zakomponovanie minerálnej izolácie do skladby montovaného domu je preto aj z pohľadu požiarnej ochrany veľmi rozumné. Masívna drevená konštrukcia aj OSB dosky totiž tiež získali počas svojho výrobného procesu, rovnako ako vďaka vlastnostiam dreva, protipožiarne vlastnosti.

Minerálna vlna má aj akustický prínos

Minerálna vlna dokáže zabezpečiť zvukovú nepriezvučnosť a obmedziť krokový hluk vnútri stavby. Prečo je toto dôležitým faktorom, ukazuje nasledujúci zoznam toho, čo všetko zapríčiňuje nadmerný hluk vo vnútri domu:

  • Zvýšenie stresu
  • Zníženie koncentrácie
  • Komplikácie pri komunikácii
  • Sťažený proces učenia
  • Nedostatok odpočinku

Mimo hluk z okolia sa k nám môže dostávať nespočetne nadmerných frekvencií zvuku, ktoré sa šíria vzduchom, konštrukciami či oboma spôsobmi. Vďaka izolácii minerálnou vatou ste však našťastie týchto nepríjemností ušetrení.

Ekologický aspekt minerálnej vlny

Vďaka prírodnému zloženiu, nehroziace vyčerpanosti zásob vstupných surovín a možnosti neustále recyklovateľnosti sa minerálna vlna radí medzi výrobky s nálepkou 100% BIO. Ekologickú funkciu potom plní aj pri následné prevádzke domu, lebo vďaka zníženej potrebe vykurovania produkuje dom oveľa menej emisií CO2. Pre tieto blahodarne vlastnosti je spojenie minerálnej vlny s drevostavbou idylické a svet obranárske.

Vybrať ten správny izolant pre montovaný dom naozaj nie nič jednoduché

Je nutné si uvedomiť, že minerálna izolácia ako taká má nespočetné množstvo možností využitia počnúc stavebníctvom (steny, potrubia, zariadenia), cez automobilový priemysel či záhradníctvo až po izoláciu dverí, komínov, striech a pod. Je bezpochyby nevyhnutné poradiť sa s odborníkmi o tom, ktorá minerálna vlna, v akej podobe a hrúbke je vhodná pre konkrétne časti montovaného domu. A alebo ešte jednoduchšie, nechajte si zrealizovať montovaný dom aspoň v etape hrubá stavba a strach z podceneného zateplenia vás už nemusí viac ťažiť. Naša stavebná spoločnosť TreeMont s.r.o. siaha výhradne po certifikovaných a kvalitných materiáloch. V našej ponuke nájdete niekoľko typových projektov s možnosťou výberu skladby stien. Do montovaných domov NOWAIR v energetickej triede A0 aplikujeme fasádnu minerálnu vatu Knauf FKD S 10 cm, ktorá je vysoko odolná voči vlhkosti, nehorľavá s minimálnym vracaním dymu a vyznačuje sa maximálnou ochranou pred šírením požiaru. NOWAIR montované domy majú navyše zateplené aj horizontálne KVH hranoly. Naše montované domy FEATURE v energetickej triede A0 potom obsahujú fasádnu minerálnu vatu knauf FKD S 12 cm, pričom horizontálne aj vertikálne KVH hranoly sú taktiež vyplnené príslušnou minerálnou izoláciou – Knauf Naturoll. Výsledkom je akusticky aj tepelne dokonalý a predovšetkým maximálne hospodárny montovaný dom.

, , ,
Zdieľať

Komentáre: (2)

You are not signed in. Sign in to post comments.

Akým chybám sa vyhnúť pri výstavbe montovaného domu? 1. časť - Montované domy

18. decembra 2017 | Reply

[…] prípade môže hroziť vznik plesní tam, kde majú steny najnižšiu teplotu, čiže pri podlahe. Tepelná izolácia je vtedy účinná, ak je neprerušená a tvorí súvislý obal budovy. Každé jej prerušenie […]

Zateplenie proti prehrievaniu - fázový posun - Montované domy

3. mája 2018 | Reply

[…] použití izolácií ako je ovčia vlna, polystyrén alebo minerálna vlna je fázový posun okolo cca 6 hodín. Podľa tabuľky je drevovláknitá izolácia s najdlhším […]

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *