30 aug

Niet najmenších pochýb, že fasáda domu v podstatnej miere rozhoduje o finálnom vzhľade montovaného domu. Pravdou však je aj fakt, že povrchová úprava fasády nie je iba vecou estetiky. Obklady alebo omietky použité na fasáde domu teda musia plniť aj ochrannú funkciu. Aké máte teda možnosti a ktoré fasády spoľahlivo ochránia váš montovaný dom pred celoročnými nástrahami  počasia?

Hranice možností sa neustále posúvajú a inak tomu nie je ani v stavebníctve. V súčasnosti tak máte nepreberné množstvo zaujímavých riešení, ako zabezpečiť svojmu domu klasický alebo originálny vzhľad a popritom aj dokonalú ochranu. Nie každý dom si však dobre rozumie s každým fasádnym materiálom a tak otázkou zostáva, ktorú fasádu si zvoliť na montovaný dom.

Začneme overenou klasikou

Fasádnymi omietkami nikdy nič nepokazíte. Spoľahnúť sa môžete na vysokú odolnosť voči vplyvom počasia i proti mechanickému opotrebovaniu. Pri tomto type fasády sa však predsa len odporúča zohľadniť architektúru domu i jeho umiestnenie a podľa toho zvážiť konkrétny typ omietky.

Minerálne omietky

Takéto fasádne omietky majú vo všeobecnosti dlhú životnosť a vďaka špeciálnym prísadám aj vysokú odolnosť voči  biologickým vplyvom. Charakterizuje ich výborná priestupnosť vodných pár i nehorľavosť, takže sa v princípe môžu aplikovať na tepelnoizolačnú vrstvu z dosiek z minerálnej vlny alebo bez väčších problémov aj na expandovaný polystyrén. Napriek týmto vynikajúcim vlastnostiam sa však  minerálne omietky nehodia na fasády domov, ktoré majú malý presah strechy a preto po nich často steká dažďová voda. V takomto prípade sa teda odporúča siahnuť skôr po menej nasiakavých omietkach. Tie reprezentujú akrylátové alebo silikónové omietky.

Akrylátové fasádne omietky

Tento typ omietok je v porovnaní s minerálnymi omietkami lepšie na tom čo sa týka flexibility, no zároveň je o niečo viac odolný voči prípadným deformáciám, mrazom alebo znečisteniu. Okrem toho akrylátové omietky disponujú farebnou stálosťou, sýtejšími farbami a výraznejším pigmentom. Ľahšie sa spracovávajú  a dobre čistia vodou prostredníctvom nízkotlakového zariadenia. Akrylátová omietka je tak v konečnom dôsledku vhodná ako finálna vrstva na tepelnoizolačné dosky z expandovaného polystyrénu, nehodí sa však pre tepelnoizolačné systémy z minerálnych vlákien, ktoré by nemohli voľne dýchať.

Silikátové a silikónové omietky

Nuž a napokon nám ostali silikátové a silikónové omietky, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči mechanickému zaťaženiu. Tieto omietky je možné čistiť vodou, sú paropriepustné a dajú sa použiť na tepelnoizolačné dosky z expandovaného polystyrénu i dosky z minerálnych vláken. Vhodné sú tak na vlhké i architektonicky náročné objekty.

Pouvažovať môžete nad samočistiacou omietkou

Samočistiace fasádne omietky na silikónovej báze alebo dokonca aj samočistiace farby môžu byť výbornou alternatívou fasády ktoréhokoľvek montovaného domu. Vďaka zloženiu a využitiu nanotechnológií dokážu efektívne zabrániť usadzovaniu nečistôt na fasáde domu, jej zašpineniu a napadnutiu mikroorganizmami. Plesne na fasáde domov, ktoré môžete vidieť na niektorých fasádach tak v tomto prípade nemajú šancu.

Schopnosť samočistenia fasády alebo farby sa prejavuje najmä počas daždivého počasia. Ak si to teda zhrnieme, samočistiace omietky sú perfektnou voľbou pre montované domy postavené v blízkosti prašných ciest, rušných križovatiek alebo v oblastiach s prebiehajúcou výstavbou.

Keď fasádnu omietku nahradí obklad z dreva

Zaujímavo a efektne vyzerá fasáda montovaného domu, pri ktorej bola použitá omietka v kombinácii s dreveným obkladom. Rozhodne sa však nemusíte obávať výsledku ani vtedy, keď omietku úplne nahradí drevený obklad. Platí to o to viac, keď siahnete po odvetrávanej, dvojplášťovej drevenej fasáde, ktorá sú veľmi dobre osvedčila práve pri difúzne otvorených konštrukciách montovaných domov. Pri realizácii drevenej fasády domu môžete siahnuť po domácich drevinách, ako sú červený smrek, agát dub alebo borovica, no istejšou voľbou bude investícia do exotických drevín, ktoré ponúknu vyššiu životnosť. Z nich môžeme spomenúť massaranduba, bangkirai, tík, ipe alebo červený céder.

Možno vás však za srdce chytí tehlový alebo originálny kamenný obklad

V princípe môže byť tehlový alebo originálny kamenný obklad popri omietke zaujímavým doplnkom na zvýraznenie fasády montovaného domu. V obidvoch prípadoch môžete počítať s dlhou životnosťou, bez potreby pravidelnejšej údržby. Vzhľadom na vyššiu hmotnosť obkladu z prírodného kameňa vám však odporúčame použiť skôr kamennú dyhu, ktorá je vyrábaná z prírodnej bridlice. Flexibilná bridlica ponúka viacero farebných prevedení, má široké použitie a výborne poslúži nielen ako klasický fasádny obklad na stenu, ale aj v interiéri. Hmotnosť obkladu v 3 mm hrúbke predstavuje 2 kg/m2, takže sa nadmernej záťaže vôbec nemusíte obávať.

, , , , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *