10 dec

Chcete si splniť svoj sen o vlastnom bývaní v rodinnom dome? Kto by nechcel! Je však množstvo prekážok, ktoré budete musieť pri tom prekonať, ale nezúfajte, všetky sa dajú zvládnuť. Samozrejme okrem finančných prostriedkov a nájdenia firmy, ktorej zveríte túto pre vás dôležitú úlohu, potrebujete nájsť správny pozemok pre výstavbu rodinného domu.

Výber správneho pozemku nie je jednoduchou záležitosťou a mali by ste si na začiatku ujasniť, aký pozemok hľadáte, aký dom na ňom bude stáť a nemenej dôležitý je výber lokality, kde chcete prežiť svoju budúcnosť. Môžete však kúpiť najskôr pozemok a podľa neho si dať postaviť dom na mieru, hlavne vtedy ak máte k dispozícii pozemok atypických alebo malých rozmerov.

Len veľmi ťažko nájdete vysnívaný a správny pozemok pre výstavbu vášho rodinného domu. Pozemok môže vyhovovať napríklad lokalitou, ale na druhú stranu môže byť veľmi veľký, nevhodných rozmerov, či príliš úzky. Určite budete musieť urobiť kompromis.

Lokalita – dôležitá voľba

Veľmi dôležitá je lokalita, kde chcete váš dom postaviť. V prípade, že nájdete vhodný pozemok a nachádza sa niekoľko kilometrov od miesta kde pracujete, treba brať do úvahy každodenné cestovanie do zamestnania. Či vám nebude trvať príliš dlho a či sa v danej lokalite nevytvárajú ranné zápchy, čo by vám situáciu mohlo poriadne skomplikovať.

Pred samotnou kúpou pozemku by ste si mali pozrieť územný plán dlhodobého rozvoja obce alebo mesta. Nájdete ho na príslušnom stavebnom úrade, kde sa môžete poradiť s ich pracovníkmi. Tam zistíte za akých podmienok na danom mieste môžete stavať. Pozemok by sa nemal nachádzať v takej lokalite, kde je vyhlásená stavebná uzávera, kde sa bude stavať v budúcnosti diaľnica, či elektráreň. Opýtajte sa na všetky možné obmedzenia, pretože nie každý pozemok je stavebný, aby sa nestalo, že daný pozemok je určený len na rekreáciu a postaviť tam môžete akurát tak malú chatku.

Veľmi dôležitým faktorom je prístupová cesta na váš pozemok, ktorá by mala viesť z cesty alebo ulice. Ak to tak nie je a prístup na pozemok vedie cez iný susedný pozenok, je potrebné si overiť majiteľa prístupovej parcely a či takýto prístup je po právnej stránke vyriešený. Môže sa stať že aj bežne používaná komunikácia má svojho konkrétneho majiteľa, ktorý by vám mohol spôsobiť v budúcnosti problémy a obmedzovať prístup na váš pozemok. Pomocou katastrálnej mapy alebo katastrálneho portálu zistíte vlastníkov týchto parciel alebo aj ťarchy, ktoré na vašom budúcom pozemku môžu byť.

Inžinierske siete – dôležitá súčasť každého pozemku

Ďalším dôležitým faktorom sú inžinierske siete a to, či sa v blízkosti pozemku alebo na ňom nachádzajú, aby ste sa mohli bez problémov pripojiť. To znamená prípojka elektriny, plynu, vody, kanalizácie a telekomunikačných sietí. Takýto pozemok môže byť drahší, ale je to v konečnom dôsledku lacnejšie, akoby ste si mali tieto inžinierske siete realizovať sami na vlastné náklady. Chýbajúca infraštruktúra vás nemusí hneď odradiť od kúpy pozemku, všetko sa dá totiž vyriešiť.

Na príslušnom stavebnom úrade by ste mali skontrolovať a zistiť, či vašim budúcim pozemkom nevedú neviditeľné inžinierske siete, pretože vám stavbu nepovolia. Jedná sa napríklad o plynovod, elektro rozvody, vodovod či kanalizáciu. Nielenže nemôžete nič stavať nad nimi, ale ani v ich ochrannom pásme.

Dá sa postaviť dom na úzky pozemok?

Ak ste našli pozemok vo vhodnej lokalite, tak ďalším dôležitým parametrom je jeho veľkosť. Pri výstavbe rodinného domu je vhodné mať stavebný pozemok o veľkosti približne 500 – 800 m2. Podstatná je aj šírka pozemku, ktorá by mala mať pomer k dĺžke 2:3 a minimálne by mala mať 15 m. V prípade, že sa nachádza v staršej zastavanej časti obce, kde bývajú väčšinou pozemky veľmi úzke, musíte nájsť riešenie a umiestniť tam vhodný dom na úzky pozemok.

Atypický alebo malý pozemok môže byť z vášho pohľadu nevýhodným, avšak pre architektov býva často výzvou hľadať originálne riešenie. Architekt vám pomôže naprojektovať dom tak, aby okná obytných miestností neboli v žiadnom prípade na strane suseda. Na strane od suseda sa umiestňujú väčšinou malé okienka kúpeľne alebo špajze. Všetky úžitkové miestnosti budú na jednej strane domu, čo umožní potom osadiť dom z jednej strany čo najbližšie k susednému pozemku. V takýchto stiesnených pomeroch je možné znížiť vzdialenosť medzi domami  zo 7 metrov na 4 metre, samozrejme so súhlasom stavebného úradu.

Veľký pozemok – sen mnohých

Veľký pozemok je snom mnohých ľudí. Avšak treba si uvedomiť, že vám rokmi budú ubúdať sily a postarať sa o veľkú záhradu môže byť náročné. Taktiež domy s veľkou úžitkovou plochou vyžadujú väčšie finančné prostriedky na ich údržbu. Preto pred kúpou pozemku si predstavte ako sa pravidelne alebo takmer denne staráte o vašu veľkú záhradu. V konečnom dôsledku nie je hanba mať malý pozemok a aj postavené domy na úzke pozemky sa môžu spájať s originálnymi riešeniami.

Nevýhoda napokon výhodou

Je veľa faktorov, ktoré treba zvážiť pri výbere pozemku. Jedny z nich sme spomínali aj v článku „Kroky vedúce ku kúpe ideálneho pozemku“. Vždy však treba nájsť kompromisy. Aj komplikovanejší alebo menší pozemok, ktorý pre vás znamená neriešiteľný problém môže architekt vidieť úplne ináč a stane sa pre vás veľkou výhodou. Nezabúdajte, že problematické pozemky bývajú väčšinou lacnejšie a preto ušetrené peniaze môžete investovať do zariadenia svojho rodinného domčeka.

, , ,
Zdieľať

Komentár: (1)

You are not signed in. Sign in to post comments.

Katalógový alebo individuálny projekt rodinného domu? - Montované domy

10. júna 2018 | Reply

[…] Pri výbere rodinného domu je dôležitý pozemok. Ak už máte pozemok kúpený, je potrebné výber projektu rodinného domu prispôsobiť pozemku, na ktorom bude dom stáť. Niekedy sa to dá aj opačne, niekto má vybratý projekt rodinného domu a potom hľadá ideálny pozemok. Ako vybrať pozemok sme sa venovali v článku ako vybrať správny pozemok pre výstavbu rodinného domu. […]

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *