10 okt

Stavebné výplne otvorov, najmä ich tvar, umiestnenie alebo veľkosť, výrazne ovplyvňujú celkový vzhľad stavby. Ale tiež majú veľký vplyv na energetické vlastnosti montovaného domu. Dômyselná skladba stien je cesta k nízkym tepelným stratám. Špatný výber okien však môže všetko zhatiť a navýšiť vaše budúce výdavky na vykurovanie, klimatizáciu alebo aj za celú novú budovu.

1.  Veľké množstvo sklených plôch je účinné len po vizuálnej stránke

Dnešku prajú veľké zasklené priestory prepojené so záhradnou alebo s výhľadom na okolie a ďalej presvetlené izby. Sú ľudia, niekedy dokonca aj samotní architekti, ktorí sa prikláňajú k nahradeniu veľkej plochy obvodových stien veľkoformátovými oknami alebo dokonca ku kompletnému preskleniu celého jedného poschodia. Tento počin síce robí dom originálnym a pekným, napriek tomu prebytok okien zapríčiňuje aj istá negatíva, ktoré sa nevyplácajú:

  • Veľa presklených plôch zhoršuje teplé vlastnosti domu,
  • počas letných mesiacov spôsobuje prehriavanie interiéru,
  • narušuje tepelnú stabilitu v dome,
  • predražuje kompletnú stavbu domu.

Najmä prehriatie v letných mesiacoch stojí za reč. Klimatizácia, ktoré bude v prípade veľkého množstva okien viac než potreba, si vyžaduje až trojnásobne viac energie ako vykurovanie. Čím sa razantne zväčšujú  prevádzkové náklady. Takže aký je vhodný pomer zasklievacich plôch tak, aby sa zabránilo všetkému vyššie uvedenému? Ak sa budete držať pravidlá, ktoré hovorí, že okná by mala zaberať 1/6 obvodu domu, máte čiastočne vyhráte. Prečo iba čiastočne? O tom ďalej.

2.  Tri menšie okná alebo iba jedno veľké? Druhá možnosť je správna.

Ak polemizujete nad otázku veľkosti okien, je vždy lepšie siahnuť po jednom väčšom,  než si nechať na tom istom mieste zabudovať tri malé okienka s obdobnú úhrnovú plochú. Izolačné skla majú totiž vždy lepšie izolačné vlastnosti ako okenné rámy. Výber okien menších rozmerov môžete pocítiť na funkčnosti domu. Pri výbere troch malých okienok sa podiel rámov zvyšuje, zatiaľ čo pomer skiel sa zmrašťuje a celková funkčnosť domu zhoršuje.

3.  Vlastnosti okien predurčujú ich kvalitu

Ako môžeme merať kvalitu okien? Prvým pravidlom je, že bez izolačného trojitého zasklenia takmer už nie je možné stavať nové budovy.

Ďalším dôležitým ukázateľnom, ​​ktorý predurčuje kvalitu okna, je koeficient prestupu tepla = U. Všeobecne platí, že čím je hodnota U menšia, tým je kvalita výplní otvorov vyššia. Súčasná požadovaná hodnota pre potrebu nízkoenergetických domov je U okno ≤ 1,1 W / m2.K.  Dôraz tu kladený na slovo „okno“ je veľmi dôležitý. Niektorí výrobcovia okien prezentujú len priestup tepla skiel, čím vás ako budúceho zákazníka podstatne klamú. Totiž až  priemer priestupu tepla skla a rámu udáva výsledné okna.

Ďalšou hodnotou, o ktorú by ste sa mali zaujímať pri výbere okien pre novostavbu, je hodnota g alebo tiež celková priepustnosť slnečného svetla cez zasklenie. Cez sklo môže do vnútra vnikať mimo viditeľného svetlo aj ultrafialové, infračervené či UV žiarenie. Vo všeobecnosti platí, že čím lepšia bude hodnota U okna, tým horšia bude hodnota g. Čo je obzvlášť výhodné, tak umiestniť okná s nižšou hodnotou g na severnú stranu, okná s vyššou hodnotou g potom na svetovú južnú stranu.

4. Materiál okenného rámu je smerodajný z hľadiska údržby aj životnosti

Aký materiál okenného rámu zvoliť je samozrejme záležitosťou vkusu, ale aj otázkou údržby a trvanlivosti. Drevené okná poskytujú nezameniteľnú atmosféru. Plastové okná sú zase takmer bezúdržbové a lacnejšie. Pokiaľ ide o životnosť, tu drevené okná vyhrávajú nad plastovými, za predpokladu, že bude dodržaná ich pravidelná údržba po cca 15 rokoch. Údržba spočíva v privedeniu obnoviteľného natiera. Existujú však ešte aj hliníkové okenné rámy, ktoré úspešne odolávajú zmenám teplôt a náročným poveternostným podmienkam a svojimi vlastnosťami často prevyšujú drevené aj plastové okná.

5. Spôsob otvárania okien môže značne ovplyvniť prevozné náklady domu

Posuvné okná sa v rámci projektu riešia oveľa horšie ako okná s otváracími krídlami. Treba tiež spomenúť fakt, že konštrukčné riešenie rátajúci s otváraným systémom okien vám ušetrí až 15 % investičných nákladov atiež minimalizuje tepelné mosty.

6. Ďalšie vylepšenie skiel môže viesť k ešte väčšiemu pohodliu

Sklenená výplň okna môže byť následne rôzne tónovaná lebo zafarbená do širokej škály odtieňov či farieb. Pokovanie skiel vám ďalej umožní pozerať pokojne okolie domu z okna bez toho, aby vás niekto z vonku mohol iba spatriť. Vonkajšia strana skla sa totiž týmto stáva celkom nepriehľadná.

Pokiaľ ide o bezpečnosť, je tiež dôležité sledovať odolnosť skla proti poškodeniu. Ak nie je sklo z tohto hľadiska najvhodnejšie, môže byť dodatočne vybavené bezpečnostnými fóliami. Lacnejšou možnosťou je však zakúpiť okno so sklenenou výplňou odolnou voči roztriešteniu.

7. A ako na zatienenie? Na klasické vnútorné žalúzie už radšej zabudnite.

Absolútne ideálne je riešiť tienenie už v rámci  projektu domu a to prostredníctvom rôznych architektonických prvkov. Správne navrhnutý a umiestnený previs strechy, prístrešok, strieška z plátna, markíza, slnečný svetlík alebo plaziaci sa zeleň. To všetko môže pri správne integrácii do domu poskytnúť prirodzený tieň po celý rok. Prečo radšej zabudnúť na ručné vnútorné žalúzie? Tie totiž v lete spôsobujú veľké prehriatie interiéru lebo pôsobením slnka fungujú ako radiátor. Nie sú ani pekné a ani praktické z hľadiska čistenia. Vonkajšie žalúzie alebo rolety sú oveľa vhodnejšou voľbou. Môžu byť vybavené automatickým ovládaním so snímačmi alebo motorovým ovládaním. Prvky majúci podobu vonkajších predkolenných boxov predstavujú taktiež istú tieniacu variantu.

TreeMont s.r.o. opatruje svoje montované domy výhradne kvalitnými oknami Encore s koeficientom prestupu tepla U = 0,62 W / m2.K s trojitým presklením, ktoré sú vďaka ich skvelým tepelnoizolačným parametrom ideálne pre použitie v nízkoenergetických a pasívnych stavbách. Naše typové alebo individuálne projekty rešpektujú zákon hovoriaci o 1/6 presklení obvodových stien a berú do úvahy súčasný trend: prepojenie domu so záhradou cez presklenú obývaciu izbu alebo jedálnu. Pozrite si námi zrealizované montované domy a ak máte záujem, neváhajte nás kontaktovať.

, , ,
Zdieľať

Komentár: (1)

You are not signed in. Sign in to post comments.

Zateplenie proti prehrievaniu - fázový posun - Montované domy

3. mája 2018 |

[…] Veľký význam venujte výberu okien a ich zatieneniu. Tejto téme sme sa venovali v článku „7 pravidiel pri navrhovaní a výbere okien“. Na prehrievanie interiéru má však veľký vplyv napríklad voľba krytiny, ktorá by nemala mať […]

Comments are closed.