26 sep

Premýšľate nad kúpou vlastného rodinného domu? V tom prípade ide o veľmi rozumnú myšlienku, a vďaka montovaným domčekom už vôbec nie o myšlienku nereálnu. Prvým krokom ku šťastnému bývaniu je pozemok a správny výber pozemku. Zlá kúpa stavebného priestoru má totiž často za následok to, že sa vaše presné predstavy o novom bývaní celkom rozplynú. Celý tento článok, táto idea, táto rada sa nesú v duchu: NEPRISPÔSOBUJTE DOM POZEMKU, ALE POZEMOK DOMU.

Hans / Pixabay

Základný náčrt pôdorysu ešte pred kúpou pozemku? Viac než odporúčané.

Dnes už sa nestavia honosné a predražené vily s celým rad nevyužitých priestor. Súčasné architektonické riešenie domov totiž vede ku väčším energetickým úsporám. Dôležité je predovšetkým kvalitné spoločenské zázemie – jedálna, kuchyňa, obývačka – a to jednotlivo či všetko pospolu situované skrze celopriesklené steny priamo do záhrady. Potom súkromné pokoje pre všetky členy domácnosti, minimálne dve WC a dve kúpeľný, technická miestnosť a práčovňa. To vše funkčne prepojené komunikačnými chodbami, ktoré by nemali zaberať viac miesta, než je potreba. Pivnica, špajza, na to všetko sa pomaličky ale isto zabúda a nahradzuje sa vstávanými úložnými priestormi. Pokiaľ si prajete mať garáž vo vnútri domu, to také značne ovplyvňuje usporiadaní aj jeho výslednú podobu. Samozrejme v tejto fázy netreba detailných náčrtov. Ide iba o predbežný výpočet vašej ilúzie, tak, aby išla zrealizovať aj po kúpe pozemku. Pre začiatok teda stačí ujasniť si, aké a ako zhruba veľké miestnosti si predstavujete postaviť. Ďalej potom či sa budú nachádzať iba na jednom podlaží, alebo bude mať dom poschodí viac. Potom už si ľahko vypočítate predbežnou zástavovou plochu. Tu ale však ešte zďaleka nekončíme.

Na pozemku v budúcnu nebude stáť iba samotný dom, na čo sa nevypláca zabúdať.

Ľudské potreby sú rozmanité a preto sa predpokladá, že budete v budúcnu chcieť na svojom pozemku postaviť aj niektorý z nasledujúcich objektov:

V danú chvíľu si možná vravíte, že samotný dom vám bude stačiť až nad hlavu a väčší pozemok rozhodne nepotrebujete. Verte ale, že vďaka nízkej obstarávacej cene a malým prevádzkovým nákladom montovaného domu vám v budúcnu aj pres mesačné hypotekárne splátky bude zostávať dosť peňazí navyše. A to vás bude lákať k zvelebovaní vonkajšieho priestranstva. Nebojte sa teda upustiť uzdu svojej fantázie a rátajte aj s rozmermi zastavaných plôch pro niektoré z výše vymenovaných objektov.

Veľkosť parcely je rozhodujúca

Aby sme vás nestrašili iba samými výpočtami, máme dobrú správu. Existuje jeden vzorec, ktorý môže byť tiež smerodajný pre nákup dostatočne veľkého pozemku. Tento vzorec vraví, že aby ste sa v budúcnu vo svojom teritóriu cítili útulne, mala by zastavená plocha pozemku zaberať maximálne 30 % z jeho celkovej výmery. Do zastavanej plochy sa však započítavajú tiež všetky spevnené plochy, chodníky a terasy okolo domu. Do zástavby potom značne zasahujú aj susedne domy alebo ochranné pásma. V prípade susedných domov stavební zákon stanovuje, že by vzdialenosť medzi dvoma domami nemala byť menšia ako 7 metrov, vo výnimočných situáciách 4 metre. Ďalej potom, že hranice susedných pozemkov musia byť od seba vzdialené minimálne 2 metre, pokiaľ sa nejedná o radový dom. Ochranné pásmo zase predstavuje také bezpečnostné obmedzenie, kedy musíte vďaka vysokému napätiu, ceste, lesu či blízkej železnici dodržať zákonom stanovenú odstupovú vzdialenosť od zástavby. Pre absolútne uľahčenie možeme  uviezť orientačné výmery pozemkov pre budúci dom, ktoré by pre vás mohli  byť v danú chvíľu dostačujúce. Malý pozemok by mal mať okolo 300 m2, stredný cca 500 m2 a väčší dom zo záhradou by mal stáť na pozemku o rozlohe aspoň 1000 m2.

Predajná cena pozemku nie takmer nikdy konečná. Čo všetko ju navyšuje?

Cena za pozemok v inzeráte býva často tým jediným meradlom, podľa ktorého sa záujemcovia rozhodujú, či kúpiť alebo nekúpiť. Takmer vždy sa však nejedná o cenu konečnú a vo väčšine prípadoch potom dokonca o cenu klamlivú. Existuje niekoľko pár vecí, ktoré je dobre vedieť tak, aby vás už nemohol nikto ošialiť a vďaka ktorým môžete dokonca aj zjednávať zľavu, ak váš záujem o pozemok pretrváva. V prvé rade je na mieste vedieť, čo kupujete. To sa dovite v katastri nehnuteľností. Dočítate sa, či kupujete skutočne stavebný pozemok iba len lúku.  V listu vlastníctva zase zistíte zase to, či nie je pozemok zaťažený vecným bremenom. V územných plánoch si overte tu dôležitú vec, zdali sa do budúcna neráta v danej lokalite s výstavbou diaľnice, rýchlostné cesty, továrňou apod. A vopred si preklepnite tiež susedy a miestne občianske vybavenie.

Čo (ne)ponúka blízke okolie pozemku?

A posledná, nemenej však dôležitá otázka, týkajúci sa lokalizácie pozemku. Pre nový rodinný dom ste sa isto  rozhodli najmä z toho dôvodu, aby ste mohli so svojou drahou polovičkou či rodinkou žiť spokojne, v kľudu a súkromí. Toho by ste  sa však aj pres kúpu toho najideálnejšieho rodinného domu nemuseli nikdy dočkať, ak by ste sa nasťahovali na miesto, ktoré by vám nevyhovovalo v jednom čí viacerých nasledujúcich bodoch:

  • Susedia a susedské vzťahy;
  • Občianska vybavenosť a jej vzdialenosť od pozemku;
  • Miestna infraštruktúra;
  • Výrobné podniky, továrne, elektrárne v okolie a ich vzdialenosť od pozemku (hrozby: hluk, emisie, zápach apod.);
  • Plánovaná budúci výstavba v okolie pozemku (diaľnice, rýchlostné cesty, sídliska apod.).

Pokiaľ ste sa zastavili už pri prvých otázkach a neviete si rady s podobou ani rozmermi vášho budúceho domu, môžete načerpať inšpiráciu skrze typové projekty TreeMont s.r.o. Jedná sa o projekty, ktoré sú dôsledne premyslené a majú už aj vypracovanou projektovou dokumentáciu a dokonca tiež rozpočtovú cenu. Ako môžete vidieť, ceny montovaných domčekov sú  veľmi priaznivé, čiže máte unikátnu možnosť priplatiť si za lepší pozemok v lokalite, ktorá vám bude skutočne vyhovovať. Už žiadne kompromisy, ale iba krásny moderný montovaný dom na priestrannom pozemku.

Montované domy z našej ponuky môžete mať postavené počas niekoľko pár mesiacov. S rozvahou teda nakúpte stavebné miesto a neváhajte nás kontaktovať v akékoľvek vašej rozhodovacie fázy. Poradíme a nový montovaný dom vám veľmi radi postavíme – TreeMont s.r.o..

, , , ,
Zdieľať

Komentáre: (2)

You are not signed in. Sign in to post comments.

Ako vybrať správny pozemok pre výstavbu rodinného domu - Montované domy

14. decembra 2017 |

[…] veľa faktorov, ktoré treba zvážiť pri výbere pozemku.  a venovali sme sa im aj v článku: Kroky vedúce ku kúpe ideálneho pozemku. Vždy však treba nájsť kompromisy. Aj komplikovanejší alebo menší pozemok, ktorý pre vás […]

Na čo myslieť pri výstavbe nízkoenergetického rodinného domu? - Montované domy

2. januára 2018 |

[…] brať do úvahy zásady, ktoré sme vám týmto článkom chceli priblížiť. Treba zohľadniť aj správny výber pozemku, orientáciu domu na svetové strany, dobrý projekt i vhodné materiály, či technológie a v […]

Comments are closed.